Spotkanie w przestrzeni wystawy „Daddies, kings & sissy boys” — Joanna Ostrowska i Noah Munier

Wieczór z archiwum, które odsłania zakamarki międzywojennej queerowej społeczności wokół salonu Helli Knabe — historia pełna zdjęć, anegdot i nieoczywistych losów jednej z barwniejszych postaci tamtych czasów, Richard(a)/Lilly. W przestrzeni wystawy będzie można zobaczyć dodatkowe materiały z Archiwum Współsióstr i posłuchać opowieści badaczy. Warto wpaść — to nietypowa lekcja lokalnej i transgresywnej historii.
Kiedy i gdzie będzie spotkanie (Daddies, kings & sissy boys)
18 grudnia (czwartek), godz. 17:00–18:00
Rynek 26, 41-902 Bytom
Bilety: 3 zł (ulgowy), 6 zł (normalny).
Spotkanie odbędzie się w przestrzeni wystawy. Wystawa i wydarzenia towarzyszące przeznaczone są dla osób pełnoletnich. Organizator: Kronika.
O spotkaniu i gościach
To spotkanie to nieformalna rozmowa z badaczami, którzy przez lata odkopywali i porządkowali materiały związane z tzw. Współsiostrami (Mittschwestern) — queerową społecznością skupioną wokół gorseciarki Helli Knabe i jej towarzysza Richarda, który(a) używał(a) także imienia Lilly.
Na wystawie pokazano tylko część odkrytego archiwum — podczas wydarzenia Joanna Ostrowska i Noah Munier zaprezentują więcej zdjęć dokumentujących życie salonu Knabe i opowiedzą o losach Richarda/Lilly: aktorskiej przeszłości w Bytomiu, epizodzie w filmie niemym oraz o relacjach wśród przyjaciółek i przyjaciół z tamtego kręgu.
Kilka słów o prowadzących:
- Joanna Ostrowska — doktorka nauk humanistycznych, wykładowczyni, krytyczka filmowa i autorka badań o zapomnianych ofiarach nazizmu; autorka m.in. książek Przemilczane i Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej.
- Noah Munier — doktorka nauk humanistycznych, kulturoznawczyni, prowadzi badania nad historiami osób trans* i inter w Badenii-Wirtembergii; autorka monografii dotyczących pamięci i doświadczeń osób queer w XX w.
Dla kogo to wydarzenie może być ciekawe? Dla osób zainteresowanych lokalną historią, historią seksualności i tożsamości płciowych, archiwistyką oraz dla tych, którzy lubią, gdy wystawa „ożywa” dzięki opowieściom badaczy.
Projekt „Daddies, kings & sissy boys” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Ostatnie Artykuły

Ferie zimowe 2027 w województwie śląskim. Kiedy uczniowie będą mieć wolne i jak wygląda kalendarz roku szkolnego?

Pałac, schron i nastawnia. Noc Muzeów pokazała Bytom od zaplecza

Polonia prowadziła, ale Śląsk odrobił straty i świętuje awans
![[PIŁKA NOŻNA] Betclic 1. liga – Polonia Bytom – Śląsk Wrocław 1:3. Goście odwrócili wynik po przerwie](/images/mecz/thumbnails/polonia-bytom-slask-wroclaw-17052026-13.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Betclic 1. liga – Polonia Bytom – Śląsk Wrocław 1:3. Goście odwrócili wynik po przerwie

Quad na drodze - policjanci przypominają, co kończy się problemem

Polonia Bytom melduje się w finale po pewnym meczu w Legionowie

Metallica w Chorzowie zmieni rozkłady. Tramwaj 23 pojedzie nawet co 3 minuty

Na domkach fińskich widać już pierwszy efekt wielkiej przebudowy dróg

Pieniądze popłyną do działkowych ogrodów. Osiem ROD z nowymi inwestycjami

Nowy plac przy Ulu gotowy. Harcerze pokażą go podczas otwarcia

Przewozy pracownicze w Katowicach i aglomeracji — kiedy firmie opłaca się stały transport?

Rodzinna baśń wraca do Rozbarku. Muzyczna szykuje wyjątkowy spektakl

Ponad 2,5 promila i sądowy zakaz - dwa zatrzymania na bytomskich drogach

Na Józefczaka będą utrudnienia. Chodnik i jezdnia zostaną zwężone
Przydatne dane teleadresowe
- Okręgowy Urząd Miar w Katowicach - Wydział zamiejscowy w Bytomiu, kontakt i usługi
- PEC Bytom - kontakt, awarie, EBOK
- Sąd Rejonowy w Bytomiu - kontakt, wydziały, e - usługi
- Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach im. J. Lompy - Filia w Bytomiu - kontakt, godziny, katalog
- Zakład Opiekuńczo - Leczniczy Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu - kontakt, godziny, informacje
- Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Wojciecha Korfantego w Bytomiu - kontakt, oferta, egzaminy
