Wykłady i wycieczka śladami Brüninga i Landsbergera na 770-lecie Bytomia
Obchody 770-lecia praw miejskich Bytomia nabierają rozpędu. Mieszkańcy mogą uczestniczyć w szeregu wydarzeń, które przybliżą im historię miasta oraz jego kluczowych postaci. Już od dzisiaj można zapisywać się na różnorodne atrakcje, które odbędą się w połowie czerwca.
  1. Spacer śladami Georga Brüninga i Franza Landsbergera
  2. Promocja książki o historii Teatru Miejskiego
  3. Spotkanie z potomkami rodziny Landsbergerów
  4. Wykład o życiu nadburmistrza Georga Brüninga

14 czerwca historyk Tomasz Śmiałek zaprasza na spacer po Bytomiu, gdzie uczestnicy będą mogli poznać bliżej postaci Georga Brüninga, nadburmistrza Bytomia w latach 1883-1919, oraz Franza Landsbergera, twórcy Teatru Miejskiego. Spacer rozpocznie się o 17.00 na Rynku przy Biurze Promocji Bytomia i potrwa do 19.00. Udział jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona do 30 osób. Zapisy prowadzone są w Wydziale Kultury i Sportu UM przy ul. Smolenia 35, telefonicznie oraz mailowo.

15 czerwca o 16.00 w sali koncertowej im. Adama Didura w Operze Śląskiej odbędzie się promocja książki „Od Teatru Miejskiego i Domu Koncertowego do Opery Śląskiej. Życie dla sztuki Franza Landsbergera” pod redakcją Izabelli Wójcik-Kühnel. Książka ta ukazuje zawiłości historyczne regionu na tle osobistych przeżyć rodziny Landsbergerów, mówiąc o historii lokalnej, różnorodności kultur, tolerancji, akceptacji oraz dramacie Holokaustu. W trakcie spotkania wystąpi Kwartet Kameralistów Opery Śląskiej, który zaprezentuje utwory z przełomu XIX i XX wieku. Bezpłatne wejściówki można odbierać w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7.

Uczestnicy promocji książki będą mieli także unikalną okazję zobaczyć oryginalne skrzypce Franza Landsbergera, wykonane we wrocławskiej firmie Ernesta Liebicha. Instrument ten, na którym Landsberger koncertował w Bytomiu, został przekazany jego wnuczce Evie, córce Maxa Landsbergera, krótko przed śmiercią Franza. Skrzypce te są nie tylko cenną pamiątką rodzinną, ale również ważnym elementem historii miasta.

16 czerwca o 11.00 w auli Szkoły Podstawowej nr 5 odbędzie się spotkanie poświęcone życiu i działalności Georga Brüninga, nadburmistrza, który przyczynił się do dynamicznego rozwoju Bytomia na przełomie XIX i XX wieku. W programie znajdzie się prezentacja filmu o nadburmistrzu oraz wykład prof. Piotra Obrączki. Spotkanie jest bezpłatne, a wejściówki można odebrać w Wydziale Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego przy ul. Smolenia 35.

Obchody 770-lecia praw miejskich Bytomia to doskonała okazja, aby mieszkańcy mogli lepiej poznać historię swojego miasta oraz ludzi, którzy mieli wpływ na jego rozwój. Zachęcamy do udziału w tych wyjątkowych wydarzeniach, które nie tylko przybliżą historię, ale także umożliwią spotkanie z potomkami ważnych postaci związanych z Bytomiem.


Opierając się na: UM Bytom