Srebrny pociąg powraca do rozkładu jazdy



Lubisz aktywnie spędzać czas? Interesujesz się industrialną historią naszego kraju? Chcesz odkryć Szlak Zabytków Techniki? Do turystycznego rozkładu jazdy wraca „Srebrny Pociąg”, czyli przejazdy najstarszą nieprzerwanie czynną koleją wąskotorową na świecie.

„Srebrny Pociąg” to propozycja adresowana przede wszystkim do aktywnych odkrywców. Oferta umożliwia przejazdy pociągami Kolei Śląskich i Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, a także zwiedzanien z przewodnikiem Skansenu Maszyn Parowych i Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, której podziemia wpisano w ubiegłym roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Co więcej, w tym roku „Srebrny Pociąg” wzbogacił się o jeszcze jedną atrakcję, która powinna przypaść do gustu szczególnie miłośnikom kolei. W ramach oferty możliwe będzie bowiem również zwiedzanie Stacji i Parowozowni Bytom – Karb.

Organizatorami wspólnego przedsięwzięcia „Srebrny Pociąg” są Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej – dwie organizacje pozarządowe promujące dziedzictwo przemysłowe regionu oraz Koleje Śląskie. „Srebrny Pociąg” będzie kursował w każdą niedzielę, aż do 9 grudnia. Początek trasy to stacja Katowice, skąd o 8:18 wyruszy pociąg Kolei Śląskich (kierunek Lubliniec, przyjazd na stację Bytom o 8:44).

Następnie, w Bytomiu, po zaplanowanej przesiadce na tzw. „5 peron” Bytom Wąskotorowy, o 9:00 wyruszy pociąg Górnośląskich Kolei Wąskotorowych do stacji Tarnowskie Góry – Kopalnia Srebra (przyjazd: 9:50). Po krótkim spacerze z peronu będzie miało miejsce zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych. Do dyspozycji turystów będzie także sala kinowa kopalni, w której zaprezentowane zostaną archiwalne filmy związane z kolejnictwem.

Odjazd powrotnego pociągu wąskotorowego ze stacji Tarnowskie Góry – Kopalnia Srebra nastąpi o godzinie 14:00, by do Bytomia Wąskotorowego dotrzeć na godzinę 15:50. Natomiast z Bytomia pociąg Kolei Śląskich do Katowic odjedzie o godzinie 16:21 (przyjazd do Katowic o godz. 16:44). Podczas wycieczki zachęcamy do kolekcjonowania pieczątek w ramach konkursu „Podróżuj Szlakiem Zabytków Techniki”. To konkurs, w którym wygrywają wszyscy. Wystarczy zwiedzić 10 wybranych zabytków techniki należących do szlaku i zebrać z każdego zwiedzanego obiektu pieczątkę na specjalnej ulotce.

Można ją znaleźć w obiektach szlaku lub wydrukować ze strony www.zabytkitechniki.pl (zakładka „Konkurs”). Bezpłatne gadżety czekają na każdego.

Autor: AK