Nowoczesny zakład recyklingu przy Szybach Rycerskich



Działająca przy ul. Szyby Rycerskie firma Vivasto SA zajmująca się działalnością przetwórczą odpadów, otrzymała zgodę na recykling odpadów w naszym mieście. Zezwolenie będzie ważne przez rok.

W takim mieście jak Bytom, powinniśmy być i jesteśmy ostrożni w stosunku do firm przetwarzających odpady. Dlatego zanim wydaliśmy zezwolenie na działalność przedsiębiorstwu przy ul. Szyby Rycerskie zajmującemu się nowoczesnym recyklingiem, gruntownie je sprawdziliśmy - mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. Zakład odwiedzili zastępcy prezydenta Bytomia – Michał Bieda i Waldemar Gawron oraz radni Maciej Bartków i Krzysztof Gawenda. 

Vivasto SA od 5 lat zajmuje się produkcją regranulatów służących do produkcji folii wykorzystywanej przy wytwarzaniu opakowań w rolnictwie i przemyśle budowlanym. Połowa wytworzonych przez zakład produktów trafia do znanych polskich firm branży opakowaniowej, pozostałe – eksportowane są do Austrii i Niemiec.

Warto dodać, że firma zatrudnia około 30 pracowników, a w najbliższych latach planuje rozbudować zakład i stworzyć dodatkowe 40 miejsc pracy. Jednocześnie przedsiębiorstwo ma w planach zwiększenie zakresu swojej produkcji.

Bytomska firma jest jedną z siedmiu firm w kraju, która posiada elitarny certyfikat EuCertPlast, który jest gwarancją, że stosowana przez zakład technologia jest przyjazna środowisku, a w proces produkcji spełnia wysokie normy jakości i bezpieczeństwa. Vivasto jest także członkiem Stowarzyszenia Polski Recykling, które brało udział w procesach legislacyjnych nad nowelizacją ustawy o odpadach oraz stworzeniem modelu Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Polsce. Co ważne, stowarzyszenie zrzesza przedsiębiorców, którzy popierają działania dążące do eliminacji szarej strefy branży recyklingu, a w szczególności likwidacji nielegalnych i niekontrolowanych składowisk odpadów.

Według naszej wiedzy firma przy Szybach Rycerskich spełnia wszystkie wymagania znowelizowanej ustawy o odpadach i przeszła bez stwierdzenia uchybień kontrolę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska obejmującą ubiegły rok – mówi wiceprezydent Waldemar Gawron.

Przedsiębiorstwo zainwestowało w bytomski zakład łącznie ponad milion złotych, m.in. kompleksowo modernizując halę. Dzięki tej inwestycji na bytomskim składowisku zdecydowanie zmniejszyła się ilość deponowanych odpadów. Recykling będzie skuteczniejszy, a sama gospodarka odpadami komunalnymi zostanie przystosowana do obowiązujących przepisów UE.

Warto dodać, że w grudniu 2018 roku prezydent Bytomia wygasił dwie decyzje na zbieranie i przetwarzanie odpadów przy ul. Szyby Rycerskie, a 21 listopada cofnął udzielone zezwolenie na przetwarzanie odpadów przy ul. Przemysłowej. W tym miesiącu prezydent Bytomia umorzył postępowanie w sprawie wydania zezwolenia na zbieranie odpadów przy ul. Szyby Rycerskie.

Autor: AK
Zdjęcia: www.vivasto.pl