Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

Prezydent na obchodach 30. rocznicy wolnych wyborów



Wybory 4 czerwca 1989 roku były przełomowym wydarzeniem dla losów Polski. Przyczyniły się one do upadku systemu komunistycznego i dały początek III RP. Wczoraj, 4 czerwca minęło 30 lat od tych wydarzeń. Z tej okazji w Gdańsku odbyły się uroczystości upamiętniające to historyczne wydarzenie. Udział w nich wziął prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Obchody w Gdańsku rozpoczęły się już w sobotę, 1 czerwca, jednak wczoraj, 4 czerwca – w 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów w Polsce – odbyły się główne uroczystości z udziałem między innymi uczestników obrad Okrągłego Stołu, kandydatów na posłów i senatorów podczas czerwcowych wyborów w 1989 roku, a także samorządowców, wśród których był Mariusz Wołosz.

Po trzydziestu latach od przełomowych wydarzeń w naszym kraju, w Gdańsku spotkało się wielu ludzi, którzy przyczynili się do tego, że dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce. To ci ludzi wykonali również pierwszy krok w kierunku Unii Europejskiej – mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Przesłanie jakie dzisiaj brzmi z tego miejsca to solidarność, dialog, braterstwo porozumienia oraz podkreślenie wagi samorządności – dodał prezydent Wołosz.

Prezydent Bytomia wziął udział w uroczystościach, które odbyły się w Europejskim Centrum Solidarności. Tam punktualnie o 12.00 odśpiewano hymn państwowy, a także podpisano Deklarację Wolności i Solidarności, po której odbyła się debata samorządowa, w trakcie której przedstawiono i podpisano 21 tez samorządowych. Powstały one po konsultacjach z mieszkańcami, sektorem pozarządowym i środowiskiem samorządowym, a na ich podstawie przygotowane zostaną projekty ustaw dotyczące zmian w prawie między innymi mające na celu wzrost znaczenie samorządów.

Przypomnijmy, że 4 czerwca 1989 roku przeprowadzono pierwszą turę wyborów do Sejmu i Senatu. Wzięło w nich udział 62% uprawnionych do głosowania. Wybory były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu.

Opozycja zdobyła 99 ze stu miejsc w Senacie i 161 w Sejmie, czyli maksymalną liczbę, na jaką zgodziła się ówczesna władza komunistyczna, a wynik wyborów zmienił układ sił politycznych w Polsce. 24 sierpnia 1989 roku Tadeusz Mazowiecki został pierwszym, od zakończenia II wojny światowej, niekomunistycznym szefem rządu w Europie Środkowo-Wschodniej. Za przykładem naszego kraju poszły inne państwa bloku komunistycznego. W Europie rozpoczęła się „Jesień Ludów”, której symbolem stał się upadek muru berlińskiego, 9 listopada 1989 roku.

Galeria zdjęć:



Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom