Współpraca na rzecz zdrowia bytomian



Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz i Prorektor ds. Nauki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Tomasz Szczepański podpisali dziś /1 lipca/ porozumienie o współpracy naukowo-badawczej w zakresie zdrowia publicznego.

Na mocy porozumienia pracownicy naukowi i studenci Wydziału Zdrowia Publicznego SUM oraz urzędnicy będą prowadzić badania dotyczące m.in. wpływu zagrożeń środowiskowych na stan zdrowia bytomian.

Bardzo się cieszę, że władze miasta Bytom zechciały nawiązać współpracę, mającą na celu skorzystanie z naszego potencjału badawczego. W naszej katedrze powstało już 18 prac doktorskich, w których jest mowa o Bytomiu – mówiła dr hab. n. przyr. Ewa Marchwińska-Wyrwał, wieloletni Kierownik Katedry Zdrowia Środowiskowego Wydziału Zdrowia Publicznego SUM.

Wiedza pracowników naukowych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dotycząca m.in. stanu zdrowia mieszkańców w połączeniu konkretnymi danymi dotyczącymi środowiskowych czynników ryzyka jest nie do przecenienia. Na mocy podpisanego porozumienia także bytomscy urzędnicy będą mogli z niej korzystać.

Efektem współpracy miasta z uczelnią mają być opracowania dotyczące stanu zdrowia bytomian, zarządzania ryzykiem zdrowotnym, zagrożeń środowiskowych w gminie. Miasto Bytom zyska także zaplecze eksperckie niezbędne np. przy aplikowaniu o dotacje na innowacyjne projekty.

Dzięki współpracy z uczelnią będziemy mogli przeprowadzić dokładną analizę zagrożeń, skonfrontować ze sobą dane środowiskowe i zdrowotne. Chcemy korzystać z dorobku Wydziału Zdrowia Publicznego SUM, aby dowiedzieć się, jaki wpływ na mieszkańców Bytomia ma niska emisja, otaczające nas hałdy czy miejsca, gdzie do niedawna były składowane odpady. Tylko taka wiedza pozwoli nam skutecznie zawalczyć o poprawę stanu zdrowia mieszkańców oraz zaplanować kolejne inwestycje z myślą o zdrowiu bytomian – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Śląski Uniwersytet Medyczny na mocy porozumienia zyska aktywnego partnera biorącego udział w projektach i zgłaszającego konkretne problemy badawcze do opracowania. Oprócz tego, Urząd Miejski w Bytomiu zapewni możliwość odbycia praktyk i stażów przez studentów SUM w jednostkach miejskich.

Cieszę się, że Śląski Uniwersytet Medyczny podejmuje tego typu działania i jestem przekonany, że to porozumienie przyczyni się do kształtowania odpowiedzialnej i służącej zdrowiu bytomian polityki rozwoju miasta – skomentował sygnatariusz porozumienia, prof. Tomasz Szczepański Prorektor ds. Nauki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jedyny w Polskie, działający w Bytomiu od 2002 roku Wydział Zdrowia Publicznego, kształci na kierunkach Zarządzania Ryzykiem Zdrowotnym, Dietetyki oraz Zdrowia Publicznego. Na strukturę organizacyjną bytomskiej uczelni składa się 12 jednostek naukowo-dydaktycznych z wysoko wykwalifikowaną kadrą akademicką.

Galeria zdjęć:



Autor: Biuro Prasowe UM w Bytomiu
Zdjęcia: archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek