Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

W użyciu znajduje się wiele różnych typów uszczelek. Jednymi z najbardziej popularnych są uszczelki nazywane o-ringami czy oringami. Co warto wiedzieć na ich temat?

Zadaniem uszczelki jest uzyskanie szczelnego połączenia pomiędzy różnymi komponentami. W tym celu uszczelki są dobierane indywidualnie do miejsca montażu.

Aktualnie praktycznie każdy producent uszczelek posiada w swoim asortymencie uszczelki typu oring. Dostarcza je między innymi firma.

Czym dokładnie są uszczelki typu oring? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na ich temat!

Czym są uszczelki oring?

Uszczelki typu o-ring czy też oring to specjalne pierścienie uszczelniające posiadające przekrój kołowy.

Kształt uszczelek oring to kształt torusa, czyli figury przestrzennej, która powstaje przez obrót okręgu wokół prostej leżącej w płaszczyźnie tego okręgu i nieprzecinającej go. Przykładami torusów są dętka rowerowa czy też oring.

Rozmiar uszczelki typu oring prezentuje się przez podanie jej średnicy wewnętrznej i średnicy (grubości) sznura.

Uszczelka oring może posiadać różne wymiary, najczęściej jej średnica sznura wynosi od 0,35 do 12 mm, z kolei średnica wewnętrzna może dochodzić nawet do 5000 mm.

Uszczelki oring – działanie

Uszczelki w kształcie oringów są obecnie używane w wielu dziedzinach, co wynika z ich skutecznego działania.

To obustronne, samoczynne elementy uszczelniające, które zapewniają bardzo dobrą szczelność także przy braku ciśnienia. W przypadku pojawienia się ciśnienia uszczelki oringi rozkładają je równomiernie we wszystkich kierunkach, zapewniając jeszcze lepszą szczelność połączenia.

Z jakich materiałów wykonuje się uszczelki oring?

Tego rodzaju uszczelki producent wykonać może z różnego rodzaju materiałów. Dominują materiały elastomerowe – tworzywa sztuczne lub naturalne, które posiadają zdolność do odwracalnej deformacji z zachowaniem ciągłości swojej struktury.

Najczęściej spotykane są uszczelki gumowe oraz uszczelki silikonowe. Stosuje się przy tym różne typy tych materiałów, na przykład określane skrótowo jako NBR, NR, FKM, FFKM, AU, CSM, ECO, HNBR, ACM, FEP, EPDM, VMQ, FVMQ, IIR, SBR, także neopren.

W zależności od zastosowanego materiału uszczelki oring posiadają inne właściwości, na przykład związane z temperaturą pracy oraz z odpornością na czynniki chemiczne. Uszczelki należy dobrać indywidualnie do miejsca zastosowania.

Gdzie wykorzystuje się uszczelki oring?

Uszczelki typu oring posiadają bardzo szerokie zastosowanie, dlatego też można zobaczyć je w różnych konstrukcjach.

Są to uszczelnienia techniczne wykorzystywane między innymi w maszynach oraz w urządzeniach oraz w instalacjach technicznych. Przykładowo stosowane są jako uszczelki samochodowe, uszczelki do pojemników, uszczelki do kotłów parowych i kompresorów, uszczelki do rurociągów.

Wobec tego uszczelki te można spotkać w wielu miejscach – od popularnych domowych urządzeń, a skończywszy na promach kosmicznych!

Gdzie można kupić uszczelki typu oring?

Potrzebną uszczelkę oring można zakupić w różnych sklepach prowadzących sprzedaż uszczelnień. Są one dostępne między innymi w popularnych marketach, a także w specjalistycznych sklepach oraz u producentów.

Uszczelki oring można zamówić także na wymiar, gdy dobór odpowiedniego modelu z gotowego asortymentu nie jest możliwy. Wówczas producent uszczelek może wykonać je zgodnie z indywidualnymi wymaganiami klienta.

Adresy firm oferujących uszczelki typu oring można znaleźć już teraz on-line.

Uszczelki typu oring – co to jest?

1000 Znaków do wykorzystania