Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

Powstańczy tramwaj w BytomiuTramwaj kursujący z okazji stulecia powstań śląskich przyjechał do naszego miasta. Dzisiaj /16 sierpnia/ przed godziną 18:00 mieszkańcy mogli go podziwiać na placu Sikorskiego, chętni ruszyli w historyczną podróż w kierunku zajezdni w Stroszku.

Podróż przeniosła pasażerów zabytkowego tramwaju typu N na Górny Śląsk z lat 1919 – 1922. Można było posłuchać manifestu Wojciecha Korfantego, przyjrzeć się powstańczym potyczkom, wziąć udział w kampanii plebiscytowej, przekroczyć ówczesną granicę państwową, zaśpiewać powstańcze i śląskie piosenki. Każdy podróżujący otrzymał specjalny, okazjonalny bilet.

Tramwaj jeździ miastami metropolii od 14 sierpnia. Wyruszył z Mysłowic, gdzie odbył się strajk w kopalni Mysłowice, poprzedzający wybuch I powstania śląskiego. Podróż zakończy się w 100. rocznicę zakończenia powstania /24 sierpnia/ przy pomniku Powstańca Śląskiego w Świętochłowicach.

W rozkładzie powstańczego tramwaju jeszcze raz znajdzie się Bytom. Chętnych, którzy nie mieli okazji zobaczyć tramwaju dzisiaj, zapraszamy w czwartek, 22 sierpnia. Również o godzinie 17:35 przyjedzie na pl. Sikorskiego. Przejazd jest bezpłatny.

Specjalne kursy zorganizował Zarząd Transportu Metropolitalnego i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, wspólnie z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz spółką Tramwaje Śląskie. Wydarzenie ma na celu kultywowanie historii powstań śląskich.

 

Galeria zdjęć:Autor: Arkadiusz Janocha
Zdjęcia: Hubert Klimek