Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

Do niedawna klimatyzacja kojarzyła się z luksusem wielkich domów i willi prosto z amerykańskich filmów. Lata mijają, a technologia systematycznie się rozwija co powoduje, że klimatyzowanie nawet niewielkich mieszkań jest komfortowe, tanie i niedrogie w utrzymaniu. Na co się zdecydować w przypadku mieszkania o metrażu 50m2? Montaż klimatyzacji – cena instalacji w domu wcale nie musi być bardzo wysoka.

Jaki typ klimatyzacji wybrać?

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. Zależy to przede wszystkim od tego ile pokoi zamierzamy skutecznie chłodzić w naszym 50m2 mieszkaniu. Jeżeli zamierzamy włączyć klimatyzację w każdy pokój naszego mieszkania – wówczas odpowiednim rozwiązaniem może być klimatyzator typu split. Dzieli się on na jednostkę zewnętrzną i kilka jednostek wewnętrznych. Takie rozwiązanie jest jednak nieco droższe zarówno w kupnie jak i utrzymaniu.

Najlepszym rozwiązaniem może okazać się instalacja typu split. Jest to jedna jednostka zewnętrzna i wewnętrzna, która będzie efektywnie schładzała powietrze w pomieszczeniu. Rozwiązanie wydaje się być więc idealne dla niewielkich mieszkań. Wydajność jest na najwyższym poziomie, a rachunki za prąd będą niewielkie.

Do dyspozycji mamy również klimatyzatory przenośne. Jeżeli nie oczekujemy wiele od klimatyzacji i zamierzamy użytkować ją okresowo i bardziej punktowo – konkretne miejsce w mieszkaniu – to takie rozwiązanie może być dobre. Klimatyzator przenośny pobiera jednak znacznie więcej prądu dlatego jest droższe w użytkowaniu. Ponadto wymaga stałego dostępu do zewnątrz – np. poprzez okno.

Moc chłodnicza urządzenia

Jeżeli zdecydowaliśmy się już na rodzaj klimatyzatora, teraz trzeba przemyśleć jego moc chłodniczą. Jest ona zależna od wielu czynników i jej dokładne obliczenie wymaga wielu skomplikowanych kalkulacji. Jednak w tym konkretnym przypadku, do skutecznego chłodzenia 50m2 mieszkania spokojnie wystarczy nam moc chłodnicza o wartości 5 kW. W przypadku instalacji typu split będzie to koszt rzędu przynajmniej 4000 zł. Jeżeli natomiast decydujemy się na chłodzenie jednego pomieszczenia, wówczas dla 25 m2 wystarczy nam zaledwie 3 kW. W tym przypadku będzie to koszt od 1500 do 2500 złotych.

W przypadku urządzeń przenośnych moc chłodnicza musi być znacznie większa. Urządzenia te nie są zbyt wydatne i potrzebna jest tutaj znacznie większa moc. Dlatego takie rozwiązanie jest nieco droższe w zakupie i utrzymaniu, lecz nie wymaga montażu. Może okazać się dobrym rozwiązaniem w przypadku mieszkań, gdzie montaż klimatyzacji typu split lub multisplit jest niemożliwy.

Jaką klimatyzację zamontować w mieszkaniu 50m2?