Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

Kreacje inspirowane motoryzacjąOd mocnego uderzenia zaczynają rok szkolny przyszłe projektantki mody odbywające zajęcia praktyczne w Bytomskim Ośrodku Edukacji. Przygotowują kreacje na paradę pojazdów zabytkowych. W tym roku inspiracją do tworzenia kreacji są  m.in.: Renault NN, Citroen Rosalie, Cadillac czy Syrena 105L (z Galerii Motoryzacji i Techniki). W pracowni krawieckiej wre.

Parada pojazdów zabytkowych odbędzie się w tym roku po raz 16. Towarzyszą jej pokazy mody bytomskich uczniów. Impreza, na którą zjeżdżają miłośnicy zabytkowej motoryzacji z kraju i zagranicy, jest okazją do zaprezentowania części naszej działalności - mówi Monika Skorus, zastępca dyrektora Bytomskiego Ośrodka Edukacji. BOE jest jednostką prowadzącą Galerię Motoryzacji i Techniki, prowadzi również zajęcia praktyczne dla uczniów bytomskich szkół zawodowych. Kształcimy m.in. techników przemysłu mody. Poziom nauczania jest bardzo wysoki. Jestem pewna, że z takimi zdolnościami i umiejętnościami praktycznymi otwiera się przed nimi rynek pracy nie tylko w Polsce - mówi Monika Skorus.

Ubrania do prezentacji podczas Parady Pojazdów Zabytkowych zaprojektowała Natalia Stanik, uczennica IV klasy Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących. Nawiązują one do stylów obowiązujących w konkretnych dekadach, od lat 20-tych do 80-tych. Od kilkunastu dni Natalia wraz z koleżankami dopina kolekcję na ostatni guzik w pracowniach BOE.

To dziewczyny, które wiedzą, czego chcą. Są bardzo kreatywne i mają ciekawe spojrzenie na modę. Uczymy się od siebie nawzajem - przyznaje Jolanta Półtorak z firmy Capris zajmującej się konstrukcją odzieży. (Co ciekawe, Capris przygotowuje modele i dokumentacje dla wielu firm odzieżowych w całej Polsce. Ma ich na swoim koncie już ponad 7500 - od spódnicy po kombinezon skoczka narciarskiego). To właśnie tam uczennice wykonywały wykroje i przygotowywały dokumentację do kreacji. Wygląda to tak, że to, co zaprojektowała Natalia, muszą obrobić technicznie - rozrysować, dopasować do rozmiaru, wybrać odpowiedni gatunek materiału i określić potrzebną ilość niezbędnych do uszycia kreacji elementów.

Późnej, w pracowni wielozawodowej BOE (ul. Miarki) następuje etap szycia. Uczennice mają odpowiedni sprzęt - profesjonalne maszyny, żelazka parowe, deski do prasowania, manekiny do przymiarki. Nad merytorycznym przebiegiem prac czuwają nauczycielki kształcenia zawodowego: Katarzyna Kęsik, Joanna Miliszewska, Sylwia Palik, Anna Rybkowska i Małgorzata Zoleńska.

Kolekcja zaprezentowana 14 września na bytomskim Rynku podczas Parady Pojazdów Zabytkowych będzie oryginalna i dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, zgodnie ze sztuką krawiecką. Przygotowują ją młodzi ludzie, którzy w przyszłości chcą sami narzucać style, a nie poddawać się dyktatowi wielkich domów mody. Jeśli kupują w sieciówkach, to tylko po to, by wykorzystać ubrania do własnych przeróbek. Nie kupują, ani nie wyrzucają odzieży bezmyślnie. Zgodnie z obowiązującymi trendami, zaglądają do szaf swoich mam i babć, wyciągają stamtąd ubrania, które po odpowiednich przeróbkach stają się niepowtarzalnymi perełkami. Miłośników mody i automobili czeka w najbliższą sobotę prawdziwa uczta.

Samochody, do których powstały kreacje:

  • lata 20-te: Renaut NN (1925 r.), Nash (1928 r.), Peugeot 201 (1926 r.)
  • lata 30-te: Citroen Rosalie (1935r.)
  • lata 40-te: Volvo 444
  • lata 50-te: Mercedes w.136–170s, BMW 501 „b” „Bordowy Anioł”, Mercedes Adenauer w.189–300 d
  • lata 60-te: Motocykl K-750 z wózkiem bocznym, BMW Isetta, Cadillac, Skoda Felicja, VW Westfalia “Butik”, R-R Silver Cloud II
  • lata 70-te: Jaguar E-type cabrio
  • lata 80-te: Syrena 105L
Zabytkowe samochody można oglądać w Galerii Motoryzacji i Techniki przy ul. Strzelców Bytomskich 98, od poniedziałku do piątku od 10.00 do 18.00.

Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu, fot. G. Goik, BOE