Punkt zbiórki odpadów na nowych zasadachWygodniejsze godziny otwarcia i czytelniejsze zasady oddawania odpadów, to najważniejsze zmiany, jakie wprowadzono w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Jana Pawła II 10, którym od dziś /10 września/ administruje Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne.

Stały Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych to usługa, z której mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy Bytomia, którzy wnoszą do gminy opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Zanim wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu PSZOKA zdarzały się sytuacje, kiedy zainteresowani przekazaniem odpadów w wyznaczone miejsce odprawiani byli z kwitkiem ze względu na brak miejsca w kontenerach lub zastawali zamknięte drzwi. Zdecydowaliśmy się wprowadzić udogodnienia związane m.in. z otwarciem punktu - mówi Przemysław Juroszek, naczelnik Wydziału Komunalnego UM w Bytomiu.

Do ustawionych tam kontenerów bytomianie mogą przynosić m.in. przeterminowane leki i chemikalia, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, opony oraz zużyte baterie i akumulatory. Do punktu można też przywozić posortowane odpady typy papier, szkło lub zbierane łącznie metal, tworzywa sztuczne i opakowania wielomateriałowe.

Ważne jest, żeby dostarczone odpady były dobrze posegregowane, właściwie zabezpieczone i wolne od zanieczyszczeń. Trzeba też pamiętać o tym, że pracownik PSZOK każdorazowo weryfikuje dane osoby, która przywozi odpady, dlatego niezbędne jest wypełnienie specjalnego formularza, aby uniknąć podrzucania odpadów przez nieuprawnione osoby - mówi Przemysław Juroszek.

Zanim wybierzemy się do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych warto zapoznać się ze szczegółowym regulaminem,  który jasno określa jakie odpady nie są przyjmowane. I tak PSZOK nie przyjmuje odpadów zawierających azbest, części samochodowych tj. zderzaków, reflektorów, szyb samochodowych, odpadów w ilościach wskazujących na to, że pochodzą z działalności gospodarczej – odpadów w ilościach masowych. Pracownik PSZOK może też nie przyjąć odpadów jeśli stwierdzi, że są one w nieszczelnych, cieknących opakowaniach.

Godziny otwarcia:


- poniedziałek: nieczynne;
- wtorek – piątek: 14.00 – 18.00;
- sobota: 9.00 – 13.00;
- niedziela: nieczynne.

W godzinach otwarcia PSZOK czynny jest nr. tel.: 668 645 417. Więcej informacji dotyczących PSZOK można uzyskać pod numerem telefonu: 32/ 28 36 317; 32/ 28 36 318; 32/ 28 36 319 (w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Bytomiu) oraz dodatkowo pod numerem telefonu 32/ 39 67 132 (w godzinach pracy BPK Sp. z o.o.).

Mapka dojazdu

Regulamin PSZOK

Autor: AK
Zdjęcia: arch. UM Bytom