UM Bytom: W trosce o zdrowie i środowisko

3 min czytania

Za nami 14. Otwarta Konferencja Ekologiczna, którą w tym roku poświęcono zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem ekologicznym w mieście. W programie wydarzenia znalazły się nie tylko wykłady, ale też pokazy dronów do badania jakości powietrza, warsztaty czystego spalania i prezentacje roślin zwalczających smog.

O skutkach smogu i jego wpływie na ludzkie zdrowie, musimy mówić głośno i wyraźnie. Podjęliśmy się tego zadania nawiązując współpracę naukowo-badawczą w zakresie zdrowia publicznego ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Tylko globalne podejście do zagadnień ochrony środowiska, może dać wymierne skutki mówił prezydent Mariusz Wołosz, podczas inauguracji konferencji.

Ważne słowa skierowała też do uczestników konferencji Teresa Bryś- Szczygieł, prezeska Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Ekologii Zielona Ziemia i główna organizatorka wydarzenia.

Lista problemów ekologicznych w naszym regionie jest długa. Nie możemy ignorować faktu, że w sezonie jesienno-zimowym poziom substancji toksycznych od lat przekracza bezpieczny dla organizmu ludzkiego poziom. Musimy wiedzieć jak racjonalnie działać, aby zachować jak najlepszą kondycję na długie lata mówiła Teresa Bryś - Szczygieł.

W części warsztatowej spotkania uczestnicy dowiedzieli się jak analizować na swoich urządzeniach (telefonach, tabletach itp.) dane dotyczące m.in. pyłów zawieszonych, czadu, związków siarki oraz różnych czynników związanych z klimatem i pogodą Mieszkańcy dowiedzieli się też jak działa miejska sieć czujników badających jakość powietrza. Uczestnicy warsztatów wzięli udział w pokazie czystego spalania i dowiedzieli się jak samodzielnie stworzyć prosty czujnik pyłu i zadbać o swoje środowisko.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się też warsztaty Zielone firanki, podczas których Gabriela Kadłubek, ogrodnik Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej opowiadała o roślinach, które są naturalnymi oczyszczaczami powietrza w domach i biurach.

Bardzo ciekawi wykładowcy, nieszablonowe spojrzenie na tematy związane m.in. z niską emisją. Cieszymy się, że konferencja cieszyła się zainteresowaniem zarówno młodych jak i starszych odbiorców. Pokazuje to, że problemy, o których mówiliśmy dotyczą nas wszystkich mówi Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska UM.

Wykład Ciemne strony wielkich odkryć” zaprezentowała prof. Ewa Marchwińska-Wyrwał ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W trakcie prelekcji przestawiła tylko jedną ze zdobyczy współczesnego świata: tworzywa sztuczne, które obecnie zalewają świat.Spalanie odpadów plastikowych w domowych paleniskach powoduje emisję do powietrza najgorszej trucizny, jaką zna współczesny człowiek dioksyn, furanów i winyli - 10 tysięcy razy bardziej toksycznych niż cyjanek potasu. I z takimi związkami chemicznymi mamy do czynienia na co dzień. Tylko od człowieka zależy jak w przyszłości będzie wyglądał nasz świat mówiła prof. Ewa Marchwińska-Wyrwał.

Jak co roku gościem konferencji był prof. Andrzej Misiołek, który zaprezentował wykład Bezpieczeństwo ekologiczne dziś, w którym poruszył zagadnienia związane z procesami dążącymi do osiągnięcia bezpiecznego dla życia człowieka stanu środowiska naturalnego. O epizodach smogowych opowiedział Wojciech Główkowski z Polskiej Izby Ekologii, a Tomasz Pietrucha z Instytutu Zdrowego Powietrza omówił problematykę powietrza w przestrzeniach zamkniętych. Konferencji towarzyszył wernisaż 9. Międzynarodowej Plakatu Ekologicznego Ekoplakat; Zmiany klimatu”.

14. Otwartą Konferencję Ekologiczną Bezpieczeństwo Ekologiczne w Mieście Smog zorganizowały Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii Zielona Ziemia, Stowarzyszenia Bytom to nie hasiok oraz Urząd Miejski w Bytomiu. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Mariusz Wołosz oraz burmistrz Radzionkowa Gabriel Tobor.

Autor:AK
Zdjęcia: archiwum UM Bytom

Urząd Miejski w Bytomiu, bytom.pl/, bytom.pl/w-trosce-o-zdrowie-i-srodowisko

Autor: krystian