Bytomianie objęci kwarantanną zdyscyplinowani



32 osoby objęte kwarantanną, 37: nadzorem epidemiologicznym – to aktualne dane z Bytomia. Bytomanie są zdyscyplinowani. Policja nie odnotowała żadnego przypadku łamania zakazu wychodzenia z domu. Przypomnijmy, za nieprzestrzeganie kwarantanny można zapłacić 30 tys. zł, a nawet trafić do więzienia.

Policjanci przynajmniej raz dziennie kontaktują się z osobami objętymi kwarantanna, sprawdzają czy są w domach i czy nie potrzebują na przykład żywności albo środków higieny. Jeśli tak, wówczas przekazują dane do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Jednak, jak informuje Rafał Wojszczyk, rzecznik prasowy bytomskiej policji, osobom objętym w naszym mieście kwarantanną, najczęściej pomaga rodzina.

Można ułatwić pracę funkcjonariuszom i ściągnąć na telefon aplikację Kwarantanna domowa, której głównym celem jest szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną. Dostępna jest w sklepach Google Play i App Store. Ważne! Nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną. Jej system jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny.

Warto przypomnieć, że wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć karę w wysokości nawet 30 tys. zł. Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.

Nadzór epidemiologiczny

Taki nadzór trwa 14 dni i odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Przeprowadzany jest „na wszelki wypadek” np. w sytuacji, gdy ktoś pracował w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa, ale nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub osobą chorą. Najlepszym wyjściem jest wtedy praca zdalna, maksymalne ograniczenie kontaktów z innymi osobami i wyjść z domu. Dwa razy dziennie należy mierzyć sobie temperaturę i uważnie kontrolować swój stan zdrowia.

Kwarantanna

Dotyczy osób zdrowych, o których wiadomo, że miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Od 15 marca obowiązkową kwarantanną objęte są wszystkie osoby wracające z zagranicy. Uwaga, osoba wracająca z zagranicy niemająca możliwości odbycia kwarantanny w domu, będzie odbywać ją w miejscu wskazanym przez służby w ośrodku (taka informacja zostanie przekazana podczas przekraczania granicy). Taka osoba przez dwa tygodnie (liczone od chwili ostatniego kontaktu z zakażonym lub dnia powrotu z zagranicy) ma całkowity zakaz wychodzenia z domu - nawet gdy czuje się dobrze i nie przejawia żadnych objawów choroby. Dotyczy to również wizyt u lekarza, wyjść do sklepu, spacerów w psem. U osoby odbywającej kwarantannę zakazane są również odwiedziny. Gdy taka osoba poczuje się gorzej, szczególnie jeśli pojawi się gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, powinna natychmiast zawiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego szpitala.
Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: Śląska Policja