Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

Inauguracja 76. sezonu artystycznego Opery ŚląskiejPremiera spektaklu „Callas. Master Class” w reżyserii Roberta Talarczyka, zainauguruje 76. sezon artystyczny Opery Śląskiej. Teatralno-muzyczne widowisko odbędzie się już 5 września.
 
Tematem wiodącym sztuki, napisanej przez Terrence'a McNally'ego, są lekcje muzyki, których diwa udzielała pod koniec swojej kariery (1971-1972) w słynnej nowojorskiej Juilliard School. Na scenie pojawiają się uczniowie – śpiewacy operowi, którzy będą musieli skonfrontować swój talent z oceną kapryśnej primadonny. Z czasem, na pierwszy plan wysuwa się miłość Callas do muzyki, wspomnienia z jej bogatej kariery, przeplatane z wątkami prywatnymi.

Jesteśmy świadkami życiowych wyborów artystki, jej całkowitego poświęcenia dla sztuki i konsekwencji trudnych decyzji. Jak  podkreśla reżyser Robert Talarczyk - to nie jest jednak opowieść tylko o Marii Callas, nie tylko o operze, ale również o artystach i świecie, w jakim żyją.
Chciałbym, żeby widzowie wyszli z tego spektaklu z wiedzą, że bycie artystą to zarazem wyzwanie i boży dar, za który często trzeba zapłacić wysoką cenę – dodaje reżyser.

Kostiumy do spektaklu stworzyła znana polska projektantka, Gosia Baczyńska. W rolę Marii Callas wcieli się Joanna Kściuczyk-Jędrusik, a w obsadzie m.in. Gabriela Gołaszewska, Anna Wiśniewska-Schoppa, Maciej Komandera. Warto podkreślić, że do tej pory rolę Callas w sztuce McNally'ego prezentowanej w Polsce, kreowała jedynie Krystyna Janda.

We wrześniowym i październikowym repertuarze na scenie bytomskiego teatru nie zabraknie cieszących się wśród widzów popularnością oper i operetek, m.in. „Napoju miłosnego" Gaetano Donizettiego, "Zemsty nietoperza”, „Barona cygańskiego”  Johanna Straussa syna, czy monumentalnego „Nabucco” Giuseppe Verdiego. Nie zabranie też nowości.

Bilety na spektakle będzie można kupić od poniedziałku, 24 sierpnia.

Szczegóły repertuaru na: www.opera-slaska.pl/repertuar.Autor: AK
Zdjęcia: archiwum Opery Śląskiej