Smakować muzykę zmysłami, czyli 15. Gorczycki Festiwal



Wielkimi krokami zbliża się Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego - wydarzenie, na które czeka stęskniona muzycznych doznań publiczność. Podczas dzisiejszej /15 września/ konferencji prasowej, przybliżono program oraz idee przyświecające tegorocznej odsłonie. Festiwal rusza już w piątek, 18 września.

Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego jest wydarzeniem, z którego Bytom jest dumny i cieszę się, że już po raz piętnasty będziemy jego świadkami – mówił prezydent Mariusz Wołosz, podczas konferencji prasowej. Od lat obserwujemy, jak festiwal buduje swój wizerunek poprzez unikatowy repertuar i udział znakomitych artystów, nie zapominając przy tym o tak ważnej kwestii jak włączenie w kulturę osób z niepełnosprawnością – dodał prezydent.
 
„Ludzi można spostrzec zamykając oczy” to słowa Jana Pawła II, będące mottem tegorocznej edycji festiwalu, która uczci 100. rocznicę urodzin Papieża Polaka, będzie nawiązywał do obchodów 335. rocznicy urodzin patrona festiwalu oraz do 250. rocznicy urodzin Ludwiga van Beethovena. Podobnie jak w ubiegłym roku organizatorzy zadbali nie tylko o bogaty program, ale też podkreślają, jak ważna jest  integracja społeczna i włączanie do uczestnictwa w kulturze osób niepełnosprawnych. Przesłaniem naszego  festiwalu jest przełamywanie barier i własnych słabości poprzez zwrócenie uwagi na osoby z dysfunkcją wzroku - mówi Adam Wesołowski, dyrektor festiwalu.

15 koncertów, 7 premier

Podczas festiwalu publiczność wysłucha siedmiu premierowych wykonań kompozycji współczesnych polskich twórców. Spośród piętnastu koncertów festiwalowych aż trzy odbędą się w Bytomiu. W piątek, 18 września, festiwal zainauguruje w Beceku  koncert w wykonaniu klawesynistki Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz, której będzie towarzyszyć Śląska Orkiestra Kameralna, zespół artystyczny Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza. Koncert ten uczci także 100. rocznicę powołania Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu.
 
Publiczność wysłucha dzieł Johanna Sebastiana Bacha, Georga Philippa Telemanna i Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, a ponadto utworów współczesnych kompozytorów: „Wrzeciona” Jerzego Kornowicza i „Czas” Adama Wesołowskiego. Wrzeciona to utwór na klawesyn, efekty elektroniczne i orkiestrę kameralną, skomponowany w 2019 roku. Czas na orkiestrę smyczkową ukazuje tykający czas życia każdego człowieka. Jedna z części tego utworu powstała przy współudziale internautów w ramach projektu Filharmonii Śląskiej i Polskiego Wydawnictwa Muzycznego #zostańwdomu i twórz w 2020 roku i stanowi część Suity In Memoriam Krzysztof Penderecki - mówi Adam Wesołowski. Początek koncertu o 19.00. 

Muzyka dla najmłodszych

W programie festiwalu nie zabraknie też koncertu familijnego „Śpiewam ja i mama i tata”, który odbędzie się 27 września w Beceku. W repertuarze znajdą się utwory pisane przez polskich poetów i kompozytorów.  Koncert będzie formą muzycznego spotkania dzieci i dorosłych z czarodziejem Bimsalatralalalą i wróżką Cwierćnutką. Gospodarze programu przedstawią młodej publiczności, przy aktywnym jej udziale, ciekawostki związane z muzyką.

4 października w Kościele św. Jacka w koncercie poświęconym muzyce sakralnej, wystąpią znakomici śpiewacy, którym będzie towarzyszyć Capella Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa. To jeden z ciekawszych zespołów na scenie muzyki dawnej.

Usłyszymy  „Completorium” Gorczyckiego, które mówi o lęku przed ciemnością – strachu przed śmiercią we śnie, przed nadchodzącym pod osłoną nocy wrogiem, złymi duchami czającymi się w mroku. Z tym wybitnym wokalno-instrumentalnym dziełem patrona festiwalu zestawiono w programie piękne sonaty Vincenzo Albriciego, włoskiego kompozytora epoki baroku oraz Heinricha Bibera, austriackiego kompozytora i skrzypka-wirtuoza z tejże epoki - mówi Adam Wesołowski.
 
Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na: www.gorczycki.pl.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura  – Interwencje 2020” oraz gminy Bytom.  Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
GGG.jpg


Galeria zdjęć:



Autor: AK
Zdjęcia: archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek