detektyw Opole

Wynajęcie detektywa w wielu życiowych sytuacjach jest niezbędne. W przypadku, gdy chcemy udowodnić zdradę małżeńską bądź odnaleźć zaginioną osobę, zatrudnienie detektywa to doskonałe rozwiązanie. Warto jednak pamiętać o tym, że decyzja o skorzystaniu z usług jakiegokolwiek detektywa powinna być zawsze dokładnie przemyślana. Na rynku nie brakuje tanich pseudo-detektywów, którzy reklamują swoje usługi jako "profesjonalne". Zapraszamy do lektury artykułu, w którym dokładnie tłumaczymy czym należy kierować się przy poszukiwaniu najlepszego detektywa.

Definicja zawodu detektywa w Polsce i na świecie

Definicja zawodu detektywa jest mocno zróżnicowana zarówno w Polsce jak i na świecie. Za granicą pojęcie detektywa oznacza stopień policyjny, tytuł lub stanowisko. W niektórych przypadkach jest to tytuł nadawany osobom zatrudnionym w pionie o charakterze dochodzeniowo-śledczym. Zazwyczaj aby móc posługiwać się tytułem detektywa, trzeba zdać specjalny test. W wybranych krajach do uzyskania tego tytułu konieczne jest odbycie wieloletniego szkolenia oraz praktyki w szkole policyjnej.

W naszym kraju uważa się, że detektyw detektyw24.waw.pl jest osobą prywatną, która dla swoich klientów pobiera opłaty za rozmaite usługi. Tego rodzaju pogląd jest zgodny ze stanem faktycznym, ponieważ w Polsce nigdy nie było państwowego urzędu, który byłby nazywany detektywem. Jedynym urzędem najbliższym dzisiejszemu detektywowi był sędzia śledczy. Taka urzędnicza posada obowiązywała w czasach dwudziestolecia międzywojennego. Sędziowie śledczy zajmowali się zbieraniem dowodów, prowadzeniem śledztw, a następnie wszystkie zebrane przez siebie informacje przekazywali prokuratorowi. Zadaniem prokuratora było z kolei postawienie zarzutów. Istotne jest to, że w przypadku, gdy sędzia śledczy jednocześnie pełnił także funkcję sędziego, wówczas liczba jego uprawnień była naprawdę spora. Był mocno uniezależniony od innych instytucji państwowych.

Detektywi w liczbach

Dane zgromadzone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wskazują, że przed przeprowadzeniem tzw. deregulacji zawodu detektywa w latach 2003-2013 licencję detektywa na starych zasadach otrzymało 799 osób. Z kolei, gdy omawiana profesja została zderegulowana, wówczas licencja była udzielana na znacznie szerszą skalę. W grudniu 2015 roku na nowych zasadach funkcjonowało już 1760 detektywów. Oznacza to, że deregulacja doprowadziła do tego, że w Polsce przybyło więcej detektywów niż na starych zasadach w ciągu dziesięciu lat. Więcej o deregulacji zawodu detektywa piszemy w kolejnym akapicie.

Jakie są uprawnienia detektywów w Polsce?

W 2013 roku przeprowadzona została w naszym kraju deregulacja zawodu detektywa, co wiązało się ze sporą liczbą kontrowersji. Wymagania wobec kandydatów na detektywów zostały znacząco zmniejszone. Od tego momentu zniesiony został obowiązek zdawania państwowego egzaminu na detektywa. W tej chwili wystarczy, aby kandydat na detektywa ukończył specjalny kurs szkoleniowy, który trwa zaledwie kilkadziesiąt godzin. Tak mała liczba godzin nie sprzyja odpowiedniemu przygotowaniu do właściwego wykonywania obowiązków w tym trudnym i wymagającym zawodzie.

Jeśli detektyw nie posiada niezbędnego doświadczenia, może to powodować całą masę problemów. Niektórzy niedoświadczeni detektywi rozpoczynający swoją karierę w tym zawodzie uczą się jego wykonywania kosztem swoich klientów. To z kolei skutkuje tym, że dla wielu klientów po pewnym czasie może być już za późno na pomoc wykwalifikowanego detektywa śledczego. Może się tak stać chociażby wtedy, gdy małżonek podejrzewany o zdradę domyśli się, że od pewnego czasu jest śledzony. To z kolei spowoduje, że będzie bardziej ostrożny w swoim postępowaniu, a drugiej stronie nie uda się już uzyskać dowodów potwierdzających jego zdradę. Na rozprawie rozwodowej zdradzający małżonek wszystkiego się wyprze i będzie udawał przykładnego męża.

Czasami dochodzi również do takich sytuacji, w których detektyw bez niezbędnego doświadczenia namawia klientów do popełnienia przestępstwa przez namówienie go do założenia podsłuchu bądź zainstalowania na komputerze programu służącego do przechwytywania korespondencji. Działając w ten sposób można sobie bardzo mocno zaszkodzić, ponieważ sąd od razu stwierdzi dowody tego typu za pozyskane w sposób nielegalny oraz je odrzuci. Za nielegalne pozyskiwanie dowodów może grozić odpowiedzialność karna bądź cywilna. Odpowiedzialność karna grozi za uzyskiwanie informacji w sposób nielegalny, zaś na odpowiedzialność cywilną jesteśmy narażeni wtedy, gdy osoba śledzona uzna, że podjęte przez nas działania wyrządziły jej sporą krzywdę.

Po czym rozpoznać dobrego detektywa?

Dobry detektyw powinien przede wszystkim posiadać wpis do Ewidencji Działalności Regulowanej oraz licencję detektywistyczną. Wspomniana ewidencja jest to baza danych prowadzona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Każdy detektyw powinien przedstawić nam szereg wyczerpujących informacji odnośnie posiadanych przez siebie uprawnień. Im więcej wiarygodnych dokumentów pokaże nam do wglądu, tym lepiej. Należy jednocześnie mieć świadomość tego, iż zaświadczenie o wpisie do rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dające uprawnienia do działalności w zakresie ochrony fizycznej nie daje jakichkolwiek podstaw do tego, aby świadczyć usługi detektywistyczne. Tego rodzaju dokumenty często są okazywane przez pseudo-detektywów, którzy o usługach detektywistycznych nie wiedzą praktycznie nic.