Warunki atmosferyczne w kwietniu sprzyjają namnażaniu się grzybów, które mogą powodować wiele chorób zboża. Cierpi na tym wielkość oraz jakość plonów. Aby zapobiec szkodliwym działaniu grzybów stosujemy fungicydy. Do uzyskania optymalnych efektów potrzebne są przynajmniej dwa zabiegi.
Na czym polega ochrona pszenicy przed grzybami?
W okresie wiosennym, gdy wysokie temperatury oraz wilgoć sprzyjają rozmnażaniu się grzybów, stosujemy zabiegi T1 oraz T2 w pszenicy. Polegają one na wykonaniu oprysków preparatami zawierającymi fungicydy, czyli specjalistyczne środki ochrony roślin przeznaczone do walki z grzybami. Czasem wykonuje się również trzeci zabieg T3, który ma na celu przedłużyć ochronę, a jednocześnie, zadbać o jakość plonów.
Kiedy należy wykonać zabieg T1 i T2 w pszenicy?
Najczęściej, optymalną porą jest połowa kwietnia, ale konkretna data zależy od odmiany pszenicy, panujących warunków pogodowych, a także prognozowanej pogody. Warto obserwować komunikaty Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, która ostrzega przed wzmożoną aktywnością grzybów i zaleca wykonanie poszczególnych zabiegów.
Zabieg T2 w pszenicy powinien zostać przeprowadzony w ciągu kilku tygodni od pierwszego oprysku. Musimy zmieścić się w terminie upływu ochrony gwarantowanej przez zabieg T1. W maju, po kłoszeniu, jeśli aura jest wyjątkowo ciepła i wilgotna, można wykonać zabieg T3, który przedłuży ochronę oraz zapobiegnie rozmnażaniu się grzybów.