Wokół sprawiedliwej transformacji



Zagadnieniom związanym ze sprawiedliwą transformacją energetyczną Śląska oraz korzyściami płynącymi dla Bytomia, poświęcone było wczorajsze /1 października/ spotkanie z mieszkańcami zaangażowanymi w sprawy Bytomia.

W panelu, podczas którego zostały przedstawione zagadnienia związane z procesem odchodzenia od przemysłu węglowego, wzięli udział m.in. wiceprezydent Michał Bieda, Łukasz Trembaczowski, socjolog WNS oraz Katarzyna Kubiczek ze Stowarzyszenia BoMiasto oraz mieszkańcy i działacze społeczni. Przypomnijmy, że nasze miasto jest jednym z sygnatariuszy Deklaracji Burmistrzów Miast Górniczych (Just Transition) podpisanej w ubiegłym roku w Weisswasser.

Wśród najważniejszych postulatów tejże petycji znalazły się nie tylko apele o udostępnianie konkretnych mechanizmów wsparcia finansowego na szczeblu europejskim i krajowym, ale też wezwanie Rady Europejskiej, Parlamentu EU i Wspólnoty Energetycznej do zwiększenia wsparcia na rzecz sprawiedliwej transformacji i tworzenia zrównoważonej przyszłości dla wszystkich beneficjentów.

Podczas spotkania wyraźnie wybrzmiała potrzeba nie tylko stworzenia dobrych programów inwestycyjnych, ale także społecznych, w których ogromną rolę będą mogły pełnić działające w Bytomiu organizacje pozarządowe. Uczestnicy podkreślali też konieczność opracowania takiego mechanizmu finansowania, by decyzje o podziale funduszy nie były podejmowane jedynie centralnie.

Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji mają być przeznaczone na inwestycje w obszary niskoemisyjne, badania nad nowymi technologiami, podnoszenie umiejętności i przekwalifikowanie kadr, pomoc dla osób poszukujących pracy oraz zmianę przeznaczenia terenów przemysłowych. Warunkiem w dostępie do środków na sprawiedliwą transformację mają być przygotowane przez państwa członkowskie UE plany zgodne z założeniami transformacji energetycznej.

Organizatorami panelu było Stowarzyszenie BoMiasto we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla.

Galeria zdjęć:



Autor: AK
Zdjęcia: archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek