Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

Bobrek - historia na wyciągnięcie rękiDobra wiadomość dla tych, którzy lubią wycieczki śladem poprzemysłowej historii naszego regionu. Już w najbliższą niedzielę, 18 października na eskapadę po Nowej Kolonii Robotniczej w Bobrku zaprasza Klaster Innowacji Społecznych.

Wycieczka śladem najbardziej uprzemysłowionej niegdyś dzielnicy Bytomia odbędzie się w ramach projektu Familoki poświeconemu odkrywaniu i prezentowaniu lokalnych, nieznanych historii dotyczących osiedli robotniczych w miastach Górnego Śląska i Zagłębia.

Nowa Kolonia Robotnicza w Bobrku powstała dla pracowników Huty Julia oraz kopalni Hrabina Johanna. Kompleks złożony był z dwóch odrębnych zespołów mieszkaniowych powstałych w latach 1907-1922. Architektura osiedla nawiązuje do stylów historycznych, secesji i modernizmu. Do dzisiejszych czasów zachowało się ponad 50 domów. Jak zapowiadają organizatorzy wycieczki, jej tematem przewodnim, będą śląskie potwory i demony.

Uczestnicy poznają legendy o Utopkach, odkryją kim była Zmora oraz dowiedzą się, jakim duchem kopalni był Skarbnik. Wycieczka wyruszy o 16.00 spod budynku przy ul. Zabrzańskiej 153. Udział jest bezpłatny. W związku z zagrożeniem COVID-19 wszyscy uczestnicy wycieczki powinni zakryć nos i usta oraz zachować dwumetrowe odstępy między sobą.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Autor: AK
Zdjęcia: arch. UM Bytom, fot. G. Goik