Zaburzenia osobowości to powszechne zjawisko, choć niezwykle trudne do zdiagnozowania. Bardzo często jest bagatelizowane lub mylone z innymi schorzeniami. Mimo to może utrudniać codzienne życie, a nawet być niebezpieczne, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nim poradzić.
Czym są zaburzenia osobowości?
Eksperci określają zaburzenia osobowości jako wykształcenie się u danej osoby nieprawidłowych cech osobowości, które utrudniają jej codzienne funkcjonowanie. Sposoby odbierania przez nas rzeczywistości nie są elastyczne, przez co możemy mieć problem z dostosowaniem się do stale zmieniającego się otoczenia. Jednym z najczęściej spotykanych zaburzeń osobowości jest osobowość borderline. Posiadacze tego typu zaburzenia mają bardzo zmienne nastroje – w jednej chwili mogą być niezwykle optymistyczni, by nagle przejść do skrajnego pesymizmu. Borderline to osobowość z pogranicza, dlatego też emocje odczuwane w danej chwili oraz uczucia żywione do innych płynnie przechodzą od miłości do nienawiści, a także od radości do gniewu. Jednak to tylko nieliczne z zaburzeń osobowości. Wyróżniamy jeszcze między innymi osobowość paranoiczną, schizoidalną oraz unikającą. Pierwsza z nich charakteryzuje się nadmierną podejrzliwością, druga zachowaniami antyspołecznymi, zaś trzecia unikaniem podejmowania się zadań i kontaktów towarzyskich.
Zaburzenia osobowości – leczenie i diagnostyka
Przyczyny zaburzeń osobowości nie zawsze są znane. Bardzo często zależą od czynników indywidualnych. Ponadto mimo charakterystycznych cech, natężenie objawów w każdym przypadku może się różnić. Właśnie dlatego również leczenie powinno być dopasowane do konkretnego pacjenta. Warto udać się po poradę do doświadczonych ekspertów, takich jak chociażby https://psychiatrzy.pl/zaburzenia-osobowosci/. Leczenie zaburzeń osobowości może polegać na regularnych spotkaniach z terapeutą, czyli na tak zwanej psychoterapii. Ale zdarza się, że to nie wystarcza i należy wprowadzić leczenie farmakologiczne. O tym jednak powinien zdecydować doświadczony psychiatra.