Warto pamiętać o tym, że stan techniczny pojazdu jest bardzo ważny. Konieczne jest regularne prowadzenie badań technicznych czy używanie opon dobrej jakości. Jednak wiele osób swoją uwagę przykuwa również na wygląd samochodu. Stanowi on swego rodzaju naszą wizytówkę, kiedy poruszamy się po ulicach miasta. Dodatkowo estetyka nadwozia będzie bardzo ważna w przypadku sprzedawania samochodu. Jeżeli elementy blacharskie będą posiadać jakiekolwiek ślady użytkowania, cena kupna samochodu będzie się obniżać.
To czy należy samochód lakierować zależy od ilości oraz powagi uszkodzeń elementów karoserii. Możemy tutaj skorzystać z pomocy fachowca, który sprawdzi konieczność lakierowania samochodu. Oczywiście, jeśli posiadamy dość stary samochód, który ma na przykład 15 lat, to jego lakierowanie jest tak naprawdę zbędne. Nie da to nam zbyt dużo jednak, jeżeli komuś bardzo zależy, to może zdecydować się na taką usługę.
Proces lakierowania karoserii
Przed lakierowaniem całego samochodu warto się zastanowić nad tym czy konieczne jest lakierowanie całej karoserii, czy może wybranych elementów. Musimy zdecydować się na profesjonalną lakiernię, ponieważ jakość powłoki będzie zależeć od tego, w jakich warunkach była ona wykonywana. Nie należy więc oszczędzać na takiej usłudze ani decydować się na jej wykonanie samemu.
Na początku oczywiście trzeba przygotować karoserię do jej malowania. Zaczynamy więc od demontażu elementów. Ważne będzie także usunięcie elementów tapicerki, klamek czy listew ozdobnych. Konieczne będzie także uszczelnienie wszelkich otworów.
Następnie zabieramy się za matowienie. Ważne jest tutaj starcie starej warstwy lakieru. Taka czynność wymaga naprawdę sporego wyczucia i prawidłowego dobrania kalibru papieru ściennego.
Później wypełniamy wszelkie ubytki. Małe uszkodzenia możemy bez problemu uzupełnić lakierem bazowym, jednak te większe będą wymagać szpachlowania i kolejnego ścierania. W ten sposób pozbędziemy się wszelkich nierówności.
Ważne jest także oczyszczenie karoserii. Musimy więc odpylić całą lakierowaną powierzchnię. Warto pamiętać o tym, żeby samochód stał już na docelowym miejscu, ponieważ nie będzie on narażony na pyły oraz inne zanieczyszczenia unoszące się przez wiatr.
Kiedy samochód zostanie odpowiednio przygotowany, możemy zabierać się za nałożenie pierwszej warstwy lakieru, czyli podkładu. Wyschniętą warstwę szlifujemy, po czym znowu odpylamy wszystkie elementy karoserii.
Po tej czynności czas na część zasadniczą, czyli położenie koloru. Ważne jest tutaj zachowanie czasu wysychania oraz przepolerowanie elementów. Konieczne będzie kolejne odpylenie elementów.
Na samym końcu nakłada się farbę bezbarwną. Odpowiada ona za błyszczenie się naszej karoserii oraz zabezpieczenie koloru. Szczegółów szukaj na https://auto-klinika.pl/
Kiedy warto decydować się na lakierowanie jednego elementu?
Bardzo często ludzie decydują się na lakierowanie jednego, poszczególnego elementu karoserii, który został naruszony podczas wypadku czy nieumiejętnego parkowania. W takiej sytuacji przecież nie chcemy decydować się na malowanie całego auta. Należy więc dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego warsztatu lakierniczego. Różnica w kolorze pomiędzy poszczególnymi elementami karoserii może być naprawdę szpetna. Czasami wygląda to gorzej niż wcześniejsze uszkodzenie. Lakier na samochodzie również zmienia się z czasem, dlatego wiele zależy od umiejętności lakiernika i wybranego cieniowania i tuszowania przejść kolorów.