Dla wielu przedsiębiorców, freelancerów i właścicieli małych firm wirtualne biura stają się coraz bardziej popularnym wyborem. Powszechnie wiadomo, że większość pracowników chciałaby korzystać fizycznie z przestrzeni biurowej. Jednak wraz z rozwojem biznesów online i nietradycyjnych rodzajów pracy (startupy, freelancerzy i consulting), korzystanie z tradycyjnej powierzchni biurowej staje się coraz mniej powszechne i opłacalne.
Ponadto niewielu przedsiębiorców lub małych firm może sobie pozwolić na wynajem i samodzielne umeblowanie własnej powierzchni biurowej. Na szczęście wirtualne biura pozwalają te raz pracownikom pracować z dowolnego miejsca, jednocześnie ciesząc się wieloma tymi samymi przywilejami i zaletami tradycyjnej przestrzeni biurowej.
Co to jest wirtualne biuro?
Wirtualne biuro to konfiguracja, która umożliwia pojedynczej osobie (lub całej firmie) pracę z dowolnego miejsca przy użyciu laptopa, telefonu i dostępu do Internetu, a także innych usług. Dzięki wideokonferencjom, telekonferencjom i innym podobnym narzędziom ludzie nadal mogą spotykać się, komunikować i przesyłać dokumenty zdalnie. Usługi wirtualnego biura często obejmują zalety fizycznego biura, takie jak linia telefoniczna z recepcjonistą, profesjonalny adres biznesowy oraz fizyczne sale konferencyjne i szkoleniowe, z których można korzystać w razie nastania potrzeby.
Kto potrzebuje wirtualnego biura?
Na początku wirtualne biuro, np. wirtualne biuro Nowogrodzka wynajmowali głównie freelancerzy i przedsiębiorcy. Działo się tak, ponieważ wynajmowanie własnego biura przez jedną osobę nie miało sensu, a wirtualne biura pozwalają na wiele takich samych korzyści za ułamek kosztów. Wraz z rozwojem technologii i pracy zdalnej, wyraźnie wzrósł popyt na usługi wirtualnego biura.
Zamiast wynajmować lub dzierżawić bardzo drogie powierzchnie biurowe, mniejsze firmy zdają sobie teraz sprawę, że wirtualne biura zapewniają im większą swobodę i elastyczność przy niższych kosztach. Wirtualne biura stały się szczególnie popularne wśród firm internetowych i start-upów, ponieważ pozwalają tym firmom konkurować w wystarczającym stopniu bez dużych inwestycji w różnych lokalizacjach. Jak wiadomo, w tradycyjnym biurze potrzebne są drogie meble i inne akcesoria biurowe, ale o wiele łatwiej jest skonfigurować wirtualne biuro. Zwykle jedynymi rzeczami, które są potrzebne - poza odpowiednią usługą wirtualnego biura - to komputer (stacjonarny lub laptop), telefon, wysokiej jakości usługi internetowe i materiały biurowe.
Jak działają wirtualne biura?
W przypadku pracy zdalnej, którą cechuje różna lokalizacja i mobilność, usługa wirtualnego biura oferuje obsługę szereg bieżących zadań firmy. Wirtualne biura gwarantują obsługę telefoniczną, zapewniają wsparcie recepcjonisty, zajmują się pocztą przychodzącą i wychodzącą, oferują dodatkowe usługi, takie jak hosting, projektowanie stron internetowych i faksowanie. Bardzo istotne jest to, że w przypadku potrzeby spotkania z kontrahentami lub współpracownikami, dobry dostawca wirtualnego biura udostępnia powierzchnię biurową, którą można zarezerwować.
Zalety biur wirtualnych
Przystępna cena
Wirtualne biuro dla małych przedsiębiorców jest przystępne cenowo. Przestrzeń biurowa jest droga, więc przejście do biura wirtualnego pozwala zaoszczędzić każdemu przedsiębiorcy lub firmie dużo pieniędzy. Wirtualne biura są oferowane po niskich stawkach, które stanowią ułamek kosztu fizycznego biura, i mogą być wynajmowane w zależności od potrzeb bez żadnych zobowiązań.
Profesjonalna obsługa
Dla freelancerów i przedsiębiorców ważne jest posiadanie odpowiedniego adresu biznesowego i recepcjonistki, aby zaprezentować profesjonalny wizerunek. Z racji, że wirtualne biuro udostępnia tego rodzaju warunki, właściciel firmy nie musi przejmować się o reputacje swojego biznesu.
Mają wszystkie zalety przestrzeni fizycznej
Usługi biura wirtualnego pozwalają na rezerwację fizycznej powierzchni biurowej, dając dostęp do profesjonalnie wyposażonych sal konferencyjnych.