Obecnie polski rynek nasycony jest ofertami przedsiębiorstw zajmujących się fotowoltaiką. Jakie panele fotowoltaiczne można kupić? Czym kierować się przy ich wyborze?
Czym jest fotowoltaika?
Fotowoltaika jest procesem polegającym na przekształcaniu światła słonecznego na energię elektryczną. Nietrudno domyślić się, że pozyskiwanie prądu tą metodą jest bardziej ekologiczne niż tradycyjne formy generowania energii. Pomimo, że montaż instalacji fotowoltaicznej jest dość kosztownym przedsięwzięciem, pozwala na ograniczenie opłat za prąd praktycznie do zera, co świadczy o jego opłacalności.
Jakie panele fotowoltaiczne możemy kupić?
Na polskim rynku dostępne są trzy rodzaje paneli fotowoltaicznych. Podejmując decyzję o ich zakupie warto dokładnie zapoznać się z ich charakterystyką, aby wybrać produkt odpowiedni dla siebie. Wybierając panele fotowoltaiczne należy brać przede wszystkim pod uwagę w jakim miejscu mają być zainstalowane oraz jakie koszty dodatkowe możemy ponieść.
Panele monokrystaliczne
Panele monokrystaliczne cechują się najwyższym poziomem wydajności i trwałości. Są idealnym rozwiązaniem gdy nie dysponujemy dużą powierzchnią do montażu. Jest to najdroższy rodzaj paneli fotowoltaicznych. Wydajność tego typu paneli sięga nawet do 25 %.
Panele polikrystaliczne
Charakteryzują się mniejszą wydajnością i trwałością niż panele monokrystaliczne, i co za tym idzie, niższą ceną. Warto jednak pamiętać, że w warunkach gorszego nasłonecznienia czy promieniowania rozproszonego są bardziej wydajne niż panele monokrystaliczne. Zainstalowanie paneli polikrystalicznych wymaga większej powierzchni niż zainstalowanie paneli monokrystalicznych. Ich wydajność wynosi od 14 do 16 %.
Panele cienkowarstwowe
Odznaczają się najkrótszą żywotnością i najmniejszą wydajnością. Są to najtańsze panele fotowoltaiczne dostępne w Polsce. Ich minusem jest konieczność wykorzystania droższych inwerterów solarnych. Zaletą tego typu paneli jest niska wrażliwość na wahania temperatury. Ich wydajność wynosi od 6 do 14 %.