Do wykonania kominów stosowane są różne materiały. Wśród rodzajów tych konstrukcji znajdują się kominy żelbetowe. Stosowane są one głównie w przemyśle, aby uzyskać maksymalną trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne.
Kominy – o konstrukcji
Konstrukcja pionowa jak komin jest przeznaczona do przenoszenia spalin, dymu lub zużytego powietrza, gdy komin służy jako przewód wentylacyjny. W kominach dochodzi do powstania tak zwanego ciągu kominowego, który wywołany jest różnicą gęstości powietrza na zewnątrz i w kominie, dlatego dochodzi wtedy do powstania podciśnienia oraz efektywnego spalania. Aby efekt ten był optymalny, komin musi charakteryzować się odpowiednią wysokością oraz przekrojem, aby jednocześnie skutecznie odprowadzać spaliny oraz doprowadzać powietrze niezbędne do spalania.
Pod kątem swojej konstrukcji kominy dzielone są na:
- kominy jednowarstwowe – przewód kominowy jest wykonany z jednego materiału, na przykład ze stali, cegieł, cementu i szamotu
- kominy wielowarstwowe – wykonuje się w nich różne warstwy
Kominy o konstrukcji żelbetowej
Jednym z typów kominów pod kątem materiałów, z których wykonana jest ich obudowa, są kominy żelbetowe. Produkowane są ze wzmocnionego prętami żelaznymi betonu, który nadaje im optymalną stabilność. Żelbet (żelazobeton) jest materiałem powszechnie stosowanym w budownictwie. Dzięki swoim właściwościom jest w stanie skutecznie wzmacniać konstrukcje i chronić je przed zniszczeniem. Ze względu na swoją konstrukcję kominy żelbetowe spotykane są bardzo często w przemyśle, gdzie są one używane do odprowadzania spalin i dymu powstających w trakcie procesów technologicznych. Pod względem wyłożenia przewodu kominowego kominy żelbetowe są oferowane w wielu wariantach. Wnętrze komina jest dobierane indywidualnie na podstawie prowadzonych procesów oraz składu spalin i dymu. Właściwie dopasowane paramenty wkładu pozwalają wtedy na wydłużenie żywotności konstrukcji i zmniejszenie ryzyka jej usterek.
Budowa kominów żelbetowych
Do budowy kominów żelbetowych konieczne jest zatrudnienie fachowej firmy, która będzie mogła przygotować projekt konstrukcji, a następnie wykonać ją zgodnie z założeniami w planach oraz przeznaczeniem prowadzonej inwestycji. Konstrukcja komina musi spełniać odpowiednie wymogi pod kątem materiałów, przepisów prawa i norm, aby mogła zapewnić właściwą stabilność i bezpieczeństwo. Więcej informacji dotyczących budowy kominów żelbetowych na zamówienie można znaleźć bezpośrednio na witrynach firm świadczących usługi w tym zakresie.