Bogate dekoracje snycerskie, zdobienia ślemieni i słupków, kapitelki, stopki i szprosy, wszytkie te niezwykłe kształty i formy zobaczymy, gdy przyjrzymy się z bliska oknom bytomskich kamienic. Na szczególną uwagę zasługuje wymieniona stolarka okienna w kilku zabytkowych śródmiejskich obiektach przeprowadzona pod nadzorem pracowników Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

I tak nową drewnianą stolarkę okienną wymienioną na wzór historyczny mają obiekty przy ulicach: Sądowej 5, Moniuszki 13, Powstańców Warszawskich 15 oraz Piłsudskiego 71.

Okno w kamienicy przy ul. Powstańców Warszawskich 15

Okno oknu nierówne

Przypomnijmy, że dzięki pozyskaniu przez nasze miasto dofinansowania z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Bytomskie Mieszkania zrealizowały projekt wymiany stolarki okiennej w budynkach mieszkalnych w gminie Bytom w ramach ograniczania niskiej emisji.

Wymieniono ok. 500 okien. Część budynków objętych inwestycją Bytomskich Mieszkań, podlegała ochronie konserwatorskiej. Dlatego niezbędna była ścisła współpraca z konserwatorem zabytków zarówno miejskim, jak i wojewódzkim. Wydane zostały zalecenia i pozwolenia konserwatorskie.

- Ze względu na ogromną wartość dla dziedzictwa kulturowego Bytomia, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków uczestniczyło w inwestycji począwszy od etapu wydania zaleceń konserwatorskich aż do odbioru prac - mówi Dominika Kściuczyk. Miejski Konserwator Zabytków.

Konsultowany zatem i uzgadniany z zakładem stolarskim był każdy detal wykonania nowych okien. - Dzięki tej współpracy udało się zachować zabytkowy charakter budynków, a efekty prac się godne uwagi - mówi Dominika Kściuczyk, Miejski Konserwator Zabytków.

Forma ma znaczenie

Wykonawca musiał zastosować się do wydanych zaleceń konserwatorskich, zadbać o to, by odtworzone drewniane okna zachowały odpowiednie wymiary, proporcje, podziały, formę, kształt i zdobienia ślemienia i słupka, a także szprosy zewnętrzne.

- Szczególną uwagę zwracaliśmy na cenne dekoracje snycerskie w postaci drewnianych kolumn z bazą, kanelurami i metalowymi kapitelami. Elementy te zostały odrestaurowane i przeniesione na nowe - odtworzone okna. W przypadku złego stanu technicznego dekoracji snycerskiej dopuściliśmy odtworzenie ich w skali 1:1 - mówi Dominika Kściuczyk.

Nowe okna w zabytkowych budynkach (17) Nowe okna w zabytkowych budynkach (17)
15

Z dbałością o szczegóły

Nowe okna w zabytkowych budynkach (16)
Nowe okna w zabytkowych budynkach (15)
Nowe okna w zabytkowych budynkach (14)
Nowe okna w zabytkowych budynkach (13)
Nowe okna w zabytkowych budynkach (12)
Nowe okna w zabytkowych budynkach (11)
Nowe okna w zabytkowych budynkach (10)
Nowe okna w zabytkowych budynkach (9)
Nowe okna w zabytkowych budynkach (7)

Nowe okna z zabytkowych budynkach

Nowe okna w zabytkowych budynkach (6)
Nowe okna w zabytkowych budynkach (5)
Nowe okna w zabytkowych budynkach (3)
Nowe okna w zabytkowych budynkach (2)
Nowe okna w zabytkowych budynkach (1)