Oto jak działa system MES i dlaczego warto wdrożyć go w firmie

Efektywność działań podejmowanych w dziale produkcji w znacznym stopniu wpływa na rezultaty osiągane przez całe przedsiębiorstwo. Każdy problem w tym zakresie – co oczywiste – ma kluczowe znaczenie dla jego funkcjonowania. Bez optymalnego informatycznego wsparcia trudno o sprostanie trudnym rynkowym warunkom i satysfakcjonującą rywalizację z konkurencją. Nieocenionym wsparciem okazują się systemy zarządzania produkcją. Oferowane przez nie funkcje są przy tym coraz bardziej rozbudowane, dzięki czemu są idealnie dostosowane do współczesnych wymagań. Warto dowiedzieć się, czym są i jakie prace mogą wesprzeć.

System MES – co to jest?

System zarządzania produkcją (MES – ang. Manufacturing Execution System) to rozwiązanie pozwalające na kompleksowe zarządzanie wszystkimi aspektami funkcjonowania nowoczesnych działów produkcji. Wykorzystuje przy tym z jednej strony narzędzia informatyczne, z drugiej natomiast te skupione na elektrotechnice czy automatyce przemysłowej. Dzięki temu daje możliwość zastąpienia wielu innych narzędzi. W dzisiejszych czasach to na dobrą sprawę obowiązkowe rozwiązanie, niezbędne od osiągnięcia maksymalnej efektywności poprzez automatyzację procesów. Podczas implementacji kluczową rolę odgrywa przy tym doświadczony dostawca systemu zarządzania produkcją – dobrym przykładem jest katowicka firma Kotrak dostarczająca zintegrowane systemy do zarządzania produkcją. Właściwe wdrożenie ma kluczowe znaczenie dla satysfakcji przedsiębiorstwa i osiąganych przez nie rezultatów.

Jak działa system zarządzania produkcją w przedsiębiorstwie?

Oprogramowanie do zarządzania produkcją stanowi zwykle moduł systemów ERP (Enterprise resource planning – zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa), których zadaniem jest kompleksowe zarządzanie wszystkimi zasobami i sektorami działania firmy. System zarządzania produkcją stanowi przy tym szczególne narzędzie, ponieważ nie ogranicza się do technologii informatycznych, ale pozwala również na bezpośrednie sterowanie urządzeniami wykorzystywanymi w dziale produkcji. Umożliwi między innymi:

  • Zarządzanie pracami,
  • Monitorowanie postępu prac,
  • Monitorowanie stanu maszyn,
  • Delegowanie zadań,
  • Kontrolę jakości,
  • Zarządzanie ruchem,
  • Ustalanie harmonogramów produkcji,
  • Akumulowanie danych i ich przetwarzanie,
  • Wydajny przepływ dokumentów zarówno w obrębie działu produkcji, jak i pomiędzy poszczególnymi działami firmy.

MES w cyfrowej transformacji

Decydując się na cyfrową transformację przedsiębiorstwa, warto postawić na kompleksowe rozwiązania, uwzględniające zróżnicowane narzędzia. Dzięki nim zarządzanie firmą będzie zdecydowanie prostsze, uda się także zapewnić automatyzację wszystkich procesów i wpłynąć na wskaźnik workflow, co przekłada się bezpośrednio z jednej strony na komfort pracy wszystkich pracowników, z drugiej na efektywność podejmowanych działań. Kluczowe znaczenie zyskują systemy ERP, obejmujące wszystkie zasoby posiadane przez firmę i wszystkie aspekty jej funkcjonowania. Programy do zarządzania produkcją stają się przy tym ich niezwykle ważną częścią. Aby zagwarantować optymalne pozyskiwanie i wykorzystywanie informacji, warto pomyśleć również o zastosowaniu narzędzi Business Intelligence (BI). Umożliwią wydajną interpretację danych i sporządzanie miarodajnych raportów, co przełoży się na możliwość szybkiego wdrażania istotnych zmian i tworzenie optymalnej strategii. Obróbce zostaną poddane również informacje pochodzące z systemu MES i urządzeń produkcyjnych.