Basen stelażowy to najpopularniejszy rodzaj basenów, jakie można odnaleźć w przydomowych ogródkach. Ciekawym pomysłem jego aranżacji będzie wkomponowanie go w przestrzeń. Każdy, nawet najmniej utalentowany majsterkowicz z łatwością da sobie radę z tym zadaniem. Basen będzie wówczas doskonale współgrał z architekturą oraz cieszył oko każdego z nas. Jest to także doskonała alternatywa dla tradycyjnych, ziemnych basenów murowanych, których koszt wybudowania jest naprawdę wysoki.
Pomiary oraz projekt
Aby dobrze zaaranżować basen ogrodowy, pierwszym krokiem jest sporządzenie odpowiedniego projektu oraz wykonanie pomiarów - basen obudowany będzie potrzebował znacznie więcej miejsca, niż ten, który stoi na samym stelażu.
Do wymiaru naszego basenu należy zazwyczaj dodać od pół do metra szerokości z każdej strony. Dzięki temu wszystko będzie wyglądać estetycznie oraz proporcjonalnie wkomponuje się w przestrzeń. Zastanówmy się również, gdzie umieścimy basen - warto zwrócić uwagę na to, jak daleko mamy do basenu np. z tarasu, bo być może będziemy chcieli go połączyć bezpośrednio z basenem. Warto zatem sporządzić projekt.
Przygotowanie gruntu
Pierwszym etapem jest wykonanie otworu, do którego częściowo włożymy nasz basen. Może być to zarówno basen stelażowy prostokątny, jak i okrągły. Im głębszy zrobimy otwór, tym niżej pod powierzchnią gruntu znajdzie się basen.
Przed zakupem basenu warto sprawdzić, czy jest on bezpieczny dla dzieci. Pomocny będzie ten artykuł o basenach stelażowych.
Wymiary te warto jednak wypośrodkować - ułatwi to zarówno obudowanie basenu, jak i późniejszą konserwację, naprawy oraz utrzymanie go. Szacuje się, że otwór na basen powinien być o około pół metra szerszy oraz dłuższy niż basen. Ziemię należy mocno ubić oraz wyrównać. Można ją także dodatkowo ustabilizować. Istnieje również możliwość postawienia basenu bez kopania dodatkowego otworu w ziemi - zabudowa będzie jednak wówczas dość wysoka.
Jak obudować basen stelażowy?
Przyszedł czas na wykonanie ramy basenu. Najlepiej osadzić ją na betonowych bloczkach fundamentowych. Podpory ramy należy umieścić co około 1,5 m. Im będzie ich więcej, tym bardziej wytrzymała będzie konstrukcja. Aby wykonać zabudowę, możemy użyć np. drewnianych, odpowiednio zaimpregnowanych desek tarasowych. Jest to również doskonały moment, aby nadać deskom taki kolor, o jaki marzymy.
Przed przybiciem desek od góry, należy jednak pamiętać, aby przeprowadzić prace, które związane są z instalacją pompy oraz grzałek. W razie potrzeby naprawy, dostęp do takich elementów musi być bezproblemowy - warto pomyśleć o szybko wyjmowanej desce lub drzwiczkach. Ostatnim etapem jest obudowanie powierzchni, po której będziemy chodzić, czyli góry. Deski umieszczone w tym miejscu powinny być antypoślizgowe.
Sezon zimowy a obudowany basen
Basen stelażowy nie musi być składany na zimę. Jedyne prace, jakie musimy wykonać to spuszczenie z niego wody, odłączenie instalacji oraz ewentualne przygotowanie wody, która pozostała na dnie zbiornika. Przed sezonem zimowym możemy również dobrze wyczyścić basen za pomocą środków czystości, produktów do czyszczenia, czy bojek basenowych, które pomagają utrzymać konstrukcję w dobrej kondycji przez lata.