UM Bytom: Co w ULu słychać? 20/04/2021
Kilka lat temu bytomskim harcerzom zamarzyło się, by historyczny budynek Domu Polskiego, zwany Ulem”, znajdujący się u zbiegu ulic Sokoła i Korfantego, stał się siedzibą hufca. Udało się. Modernizacja obiektu współfinansowana ze środków unijnych dobiegła końca, a już wkrótce zmodernizowany obiekt zostanie otwarty.
Chociaż większość prac zarówno na zewnątrz jak i w wewnątrz budynku została wykonana, bytomscy harcerze mają nadal kilka koncepcji, aby UL” stał się nie tylko miejscem harcerskiej działalności, ale także miejscem, którego historia jest nadal żywa. Tym kolejnym pomysłem jest zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku i uwiecznienie historycznych momentów na tablicach informacyjnych, z których każdy będzie mógł poznać jego historię oraz historię powstań śląskich i bytomskich harcerzy.
Jednak, aby tablice mogły powstać bytomscy harcerze potrzebują wsparcia. Przy okazji otwarcia ULa” postanowili zorganizować harcerską zrzutkę na portalu Zrzutka.pl , a uzyskane środki za pośrednictwem zrzutki przeznaczą na tablice historyczne, zagospodarowanie przestrzeni przed UL-em”, a także na potrzeby środowiskowe drużyn harcerskich i gromad zuchowych.
Warto dodać, że nasi harcerze zorganizowali również akcję # bytomskiUL. Aby wziąć w niej udział wystarczy wykonać zdjęcia z jedną z przygotowanych grafik (grafiki dostępne są w galerii poniżej), a następnie udostępnienia go na swoim profilu w mediach społecznościowym z dopiskiem @Wielkie Otwarcie Bytomskiego ULA - wesprzyj działalność bytomskich harcerzy! Harcerska zrzutka: zrzutka.pl/z73bc8 # bytomskiul # gryfniejakwulu # gwarno @HufiecZHPBytom.
Zachęcamy również do śledzenia wydarzenia na Facebooku - Wielkie Otwarcie Bytomskiego ULA, gdzie bytomscy harcerze odliczają już czas do otwarcia swojej siedziby przy ul. Sokoła i Korfantego.
Budynek UL-a” ma ciekawą historię. W latach 1910 - 1919 swoją przystań miało w nim szereg organizacji walczących o zachowanie polskości, między innymi: chór Halka”, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół” i - jak się niedawno okazało - także ZHP, gdzie w roku 1919 powstała pierwsza męska drużyna harcerska. Dom był wtedy pełen ludzi i życia, dlatego nazywano go Ul-em”. Według przekazów w okresie powstań śląskich odbierano w nim przysięgę od powstańców.
Co w ULu słychać? (4)
Urząd Miejski w Bytomiu, bytom.pl/aktualnosci/index/Co-w-ULu-slychac/idn:34780
Ostatnie Artykuły

Quad na drodze - policjanci przypominają, co kończy się problemem

Polonia Bytom melduje się w finale po pewnym meczu w Legionowie

Metallica w Chorzowie zmieni rozkłady. Tramwaj 23 pojedzie nawet co 3 minuty

Na domkach fińskich widać już pierwszy efekt wielkiej przebudowy dróg

Pieniądze popłyną do działkowych ogrodów. Osiem ROD z nowymi inwestycjami

Nowy plac przy Ulu gotowy. Harcerze pokażą go podczas otwarcia

Przewozy pracownicze w Katowicach i aglomeracji — kiedy firmie opłaca się stały transport?

Rodzinna baśń wraca do Rozbarku. Muzyczna szykuje wyjątkowy spektakl

Ponad 2,5 promila i sądowy zakaz - dwa zatrzymania na bytomskich drogach

Na Józefczaka będą utrudnienia. Chodnik i jezdnia zostaną zwężone

Domowa przemoc często zaczyna się po cichu - Policja przypomina, jak reagować

Nad Bytomiem przejdą burze. Synoptycy ostrzegają przed gradem i wiatrem

Na Orliku w Rozbarku będzie piknik z ekologią i piłkarskim turniejem

Aida wraca na finał sezonu. W Operze Śląskiej szykuje się wyjątkowy wieczór
Przydatne dane teleadresowe
- Placówka Opiekuńczo - Wychowawcza nr 9 w Bytomiu - kontakt i adres
- Komenda Miejska Policji w Bytomiu - kontakt i godziny
- Placówka Opiekuńczo - Wychowawcza nr 3 w Bytomiu - kontakt i adres
- Teatr Rozbark w Bytomiu - kontakt i zajęcia
- I Komisariat Policji w Bytomiu - kontakt i godziny
- Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Bytomiu - kontakt, godziny, zgłoszenia
