Czyja ma być przestrzeń nad miastem? Co z naszą prywatnością i bezpieczeństwem? A może bezzałogowe statki, wśród których są tak popularne drony to już codzienność? W ramach cyklu „Miasta Idei” organizowanego przez „Gazetę Wyborczą” 11 maja uczestnicy spotkania porozmawiają o bezzałogowych statkach i ich przyszłości w metropolii. Wśród prelegentów będzie zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.

Czy bezzałogowe statki zmienią metropolię?

- Drony to jedne z najpopularniejszych statków bezzałogowych, z których coraz chętniej korzystają firmy, samorządy i prywatne osoby. Również nasza gmina wykorzystuje drony między innymi w walce ze smogiem, ale także, aby fotografować miasto w celach promocyjnych - mówi zastępca prezydenta Michał Bieda. - Z pewnością statki bezzałogowe, w tym drony w przyszłości będą wykorzystywane również w innych dziedzinach życia, w tym także w usługach miejskich, aby usprawnić pracę nie tylko samorządów - podkreśla Michał Bieda.

Czy drony zmienią życie w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii?

Pytań związanych z bezzałogowymi statkami, wśród których są też popularne drony, obecne już w naszym życiu, jest bardzo wiele. Czy dzięki nim możemy poprawić zarządzanie miastami? Czy będą one miały wpływ na jakość naszego życia, a może zmienią miejskie usługi, których dostępność będzie szybsza? O wyzwaniach i obawach z tym związanych 11 maja będą rozmawiać zaproszeni goście, między innymi: dr Teresa Sikora, psycholog z Uniwersytetu Śląskiego, Jacek Woźnikowski, dyrektor departamentu rozwoju w GZM, Michał Bieda, wiceprezydent Bytomia, Sławomir Kosieliński z fundacji Instytut Mikromakro, Jarosław Juszkiewicz, dziennikarz i popularyzator nauki oraz Sławomir Huczała z firmy Spartaqs. Debata rozpocznie się 11 maja o 17.45.

Przypomnijmy, że projekt Miasta Idei to próba zwrócenia uwagi na procesy, jakie zachodzą w miastach, na ich problemy, ale przede wszystkim - wyszukiwanie takich kierunków rozwoju miast, aby stały się one atrakcyjne dla mieszkańców.