Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

Pasażerów linii nr 94, która łączy Bytom z Radzionkowem i Tarnowskimi Górami, czekają od 7 sierpnia zmiany, na których z pewnością skorzystają uczniowie dojeżdżający do bytomskich szkół. Pierwsza to zmiana nazwy linii z nr 94 na nr M102, zaś druga to zmiana trasy przejazdu nowej linii metropolitalnej obsługiwanej przez Zarząd Transportu Metropolitalnego, która będzie obsługiwała przystanki w pobliżu trzech ponadpodstawowych szkół w Śródmieściu Bytomia.

7 sierpnia na trasę w Bytomiu wyjedzie kolejna linia metropolitalna

- Po linii nr M3 będziemy mieli już drugą metropolitalną linię kursująca w Bytomiu. To dobra wiadomość dla pasażerów, tym bardziej, że zwiększona zostanie częstotliwość kursowania, ale na zmianie skorzystają uczniowie dojeżdżający z Tarnowskich Gór oraz Radzionkowa do trzech bytomskich szkół - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Zmiana nazwy, trasy oraz zwiększenie częstotliwości kursowania autobusów

Nowa linii nr M102, która zastąpi popularną linię nr 94 będzie obsługiwała przystanki: Bytom Sandomierska, Bytom Prusa oraz Bytom Plac Sobieskiego /kierunek Tarnowskie Góry - Bytom/ a w drugim kierunku /Bytom - Tarnowskie Góry/: Bytom Nawrota, Bytom Szpital Nr 1 oraz Bytom Gallusa. Tym samym uczniowie z sąsiednich miast będą mieli zapewniony bezpośredni dojazd /nie jak dotychczas z przesiadką/ do Państwowych Szkół Budownictwa - Zespołu Szkół w Bytomiu przy ul. Powstańców Śląskich 10 i Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego przy ul. Powstańców Śląskich 2, a także Zespołu Szkół Mechaniczno - Elektronicznych na pl. Jana III Sobieskiego 1. Zmiana trasy oznacza, że od 7 sierpnia linia nr M102 nie będzie obsługiwała dwóch dotychczasowych przystanków: Bytom Odrzańska i Bytom Fałata.

Warto dodać, że o zmianę trasy apelowali rodzice i uczniowie z sąsiednich miast, którzy dojeżdżają do trzech bytomskich szkół w Bytomiu. Do tej pory uczniowie z Radzionkowa i Tarnowskich Gór dojeżdżając do Państwowych Szkół Budownictwa, Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego oraz Zespołu Szkół Mechaniczno - Elektronicznych musieli przesiadać się w centrum na inne linie autobusowe lub z dworca autobusowego kierować się do szkół pieszo. Teraz dzięki zmianom uczniowie PSB i ZSMS będą mogli korzystać z przystanku Bytom Sandomierska, zlokalizowanego w pobliżu obydwu szkół, zaś uczniowie ZSME z przystanku na pl. Sobieskiego.

Co ważne dla pasażerów zmieni się częstotliwość kursowania nowej linii. Dotychczasowa linia nr 94 wykonuje w dni robocze 28 kursów, zaś od 7 sierpnia będzie to od 40 do 41 kursów w dni robocze /w zależności od dni szkolnych i nieszkolnych/, zaś w dni wolne i święta zwiększy się częstotliwość kursowania z 15 do 25 kursów.

Jak będą działać metrolinie?

Autobusy będą kursować pomiędzy największymi ośrodkami transportowymi - tam, gdzie leżą główne ciągi komunikacyjne. Linie będą często obsługiwać duże miasta, a w kolejnym etapie, planowanym do uruchomienia w połowie 2021 roku, wyjadą linie uzupełniające, integrujące obszary Metropolii. W ostatnim z etapów wyjadą na trasy linie, których celem będzie zwiększenie dostępności do wszystkich wcześniej wprowadzonych metrolinii.

Przypomnijmy, że od maja kursuje w naszym mieście linia autobusowa M3. Zastąpiła ona dotychczasowe linie 820, 830N oraz nocne kursy linii 19. Z kolei od 7 sierpnia na trasę wyjedzie nowa linia nr M102, która zastąpi dotychczasową linię nr 94.