Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

Bytom otrzymał nominację w konkursie „Top Inwestycje Komunalne 2021”, organizowanym przez PortalSamorzadowy.pl. Wśród 20 inwestycji znalazło się Lodowisko im. Braci Nikodemowiczów.

Do drugiego etapu konkursu „Top Inwestycje Komunalne 2021”zakwalifikowało się 20 inwestycji polskich samorządów, w tym nowoczesne lodowisko w Bytomiu przy ul. Pułaskiego.

Lodowisko

Głosuj na lodowisko

Drugi etap konkursu to głosowanie internautów, które trwać będzie do 12 września 2021 roku do godz. 9:00. Najlepsza inwestycja otrzyma specjalną nagrodę czytelników PortalSamorzadowy.pl.

Zachęcamy do głosowania na bytomskie lodowisko pod linkiem - KONKURS

Informacje o Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów

Nazwa: Przebudowa, Rozbudowa i Nadbudowa budynku hali Lodowiska w Bytomiu przy ul. Pułaskiego 71

Wartość inwestycji: 42 mln 183 tys. zł

Data zakończenia inwestycji: 31.05.2021 r.

Nowoczesne Lodowisko im. Braci Nikodemowiczów zostało oddane do użytku 4 miesiące przed planowanym terminem.

Nazwa inwestora: Gmina Bytom, ul. Parkowa 2, 41-902 Bytom; telefon: (32) 281 20 51

Dofinansowanie: Gmina otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na kwotę 15 mln zł.

lodowisko

Nowa hala Lodowiska im. Braci Nikodemowiczów w Bytomiu mieści 1400 widzów. Z szatni (z węzłami sanitarnymi) korzystają drużyny młodzieżowe, pierwsza drużyna męska i żeńska oraz drużyna gości. W obiekcie są również szatnie trenerów i sędziów oraz szatnia ogólnodostępna dla użytkowników ślizgawek. Ponadto znajdziemy tu: strefę VIP, punkt gastronomiczny, lokale administracyjne, wypożyczalnię łyżew ze szlifiernią, salę konferencyjną oraz saunę, pomieszczenie odnowy biologicznej, siłownię i salę gimnastyczną.

Obiekt spełnia wymogi Polskiego Związku Hokeja na Lodzie związane z transmisją meczów hokejowych dzięki usytuowaniu stanowisk kamer i komentatorów telewizyjnych oraz pomieszczeń dla spikerów i dziennikarzy prasowych. Jest również dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Lodowisko im. Braci Nikodemowiczów w Bytomiu jest jedynym w Polsce posiadającym aż 11 szatni, w których znajduje się 358 szafek, co umożliwia obsługę każdej krajowej, ale także i międzynarodowej imprezy.

Oprócz elementów potrzebnych do rozgrywania meczów hokejowych, w nowym obiekcie znajduje się między innymi Izba Pamięci, gdzie znajdziemy eksponaty tematycznie związane z hokejem jak: łyżwy z dawnych lat, pamiątki z późniejszego okresu, mistrzowskie puchary, medale, ciekawostki i anegdoty dotyczące hokejowej Polonii Bytom, sześciokrotnego mistrza Polski i finalisty Pucharu Europy.

Hala przy Pułaskiego 71 spełnia także wymogi bezpieczeństwa. Oprócz monitoringu i pomieszczeń dla służb odpowiedzialnych za utrzymanie bezpieczeństwa w hali, w budynku znajdują się lokale dla policji i straży pożarnej w bezpośrednim sąsiedztwie koordynatora ds. bezpieczeństwa. Przed budynkiem lodowiska powstało około 120 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych /w tym dla osób niepełnosprawnych/ oraz autokarów, nowe dojazdy, układ dróg wewnętrznych wokół hali oraz plac manewrowy pełniący funkcję drogi pożarowej.

Do budowy hali zużyto m.in. 1,5 tys. metrów sześciennych mieszanki betonowej, 4,2 tys. mkw. pustaków, prawie 200 ton stali, 270 metrów sześciennych drewna do konstrukcji dachu oraz ponad 3 tys. mkw. płyt warstwowych, które pokryły elewację hali. W jednym z najnowocześniejszych obiektów w Polsce zastosowano po raz pierwszy w kraju nowatorskie rozwiązanie konstrukcji dachu opartą na zespole dźwigarów samonośnych, krzyżowych, z drewna klejonego o tak dużej rozpiętości, bo aż 50 metrów.

konstrukcja dachu