Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

Do 3 listopada br. potrwa nabór wniosków o stypendia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury. Stypendia adresowane są do osób wykazujących się wyjątkową aktywnością twórczą, reprezentujących wysoki poziom artystyczny. Jest to druga edycja tego przedsięwzięcia, z której mogą skorzystać artyści z Bytomia i nie tylko, działający w wielu obszarach kultury.

- Ubiegłoroczna edycja stypendiów pokazała nam jak różnorodni i kreatywni są artyści związani z naszym miastem działający w takich obszarach, jak: literatura, muzyka, teatr, sztuki wizualne, folklor i tradycja, film i taniec. Zachęcam do zapoznania się z programem stypendialnym i do składania wniosków - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Przypomnijmy, że stypendia dla ludzi kultury zostały w naszym mieście przyznane po raz pierwszy w 2020 r. i w tym roku trafiły do dziewięciu twórców, a na ten cel przeznaczono z budżetu gminy ponad 75 tysięcy złotych. Warto podkreślić, że choć formalnie stypendia adresowane dla utalentowanych mieszkańców Bytomia, szczególnie uczniów i studentów, dopuszczone będą też projekty artystów spoza naszego miasta, którzy realizują projekty związane z Bytomiem.

Kto może skorzystać ze stypendium?

Stypendia mogą zostać przyznane na realizację w 2022 r. twórczych, nowych i indywidualnych przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych oraz na projekty związane z upowszechnianiem kultury, a także doskonaleniem własnych umiejętności twórczych.

O stypendium mogą się ubiegać artyści poruszający się w takich dziedzinach sztuki, jak: film, intermedia, projekty interdyscyplinarne z wykorzystaniem nowych technologii, literatura, muzyka, niematerialne dziedzictwo - folklor i tradycja, upowszechnianie kultury, taniec, sztuki wizualne oraz wzornictwo.

Jak aplikować o stypendium?

By móc ubiegać się o stypendium nie trzeba występować w imieniu żadnej instytucji kulturalnej czy organizacji pozarządowej. To narzędzie skierowane do osób fizycznych, artystów związanych z Bytomiem i realna pomoc dla tych, którzy chcą się rozwijać i doskonalić swoje artystyczne talenty. Stypendium może być przyznane na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, a wsparcie finansowe wynosi maksymalnie 800 zł brutto miesięcznie.

Regulamin oraz zasady przyznawania stypendiów dla osób zajmujących się twórczością i upowszechnianiem kultury znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej - treść ogłoszenia i wniosek o przyznanie stypendium.

Informacji o stypendiach udziela Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Bytomiu, ul. Smolenia 25, tel. 32 77 98 701 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..