Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

W czwartek, 14 października w Bytomskim Centrum Kultury rozpoczął się Festiwal Literacki, który potrwa do niedzieli, 17 października. W wydarzeniu biorą udział znani polscy pisarze, ilustratorzy, graficy, fotograficy. Dzisiaj odbędzie się m.in. spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem oraz zostanie otwarta wystawa „Bajtle”.

W Bytomskim Centrum Kultury w sali ToTu Anna Bukowska z Wydawnictwo Zielona Sowa poprowadziła warsztaty dla młodzieży szkolnej pod nazwą „Literatura mocna jak życie”. Podczas spotkania dyskutowano o tym, jak książki o nastolatkach i ich problemach stają się przyczyną do rozmowy o trudnych sprawach.

a

Fot. Arkadiusz Gola

W sali Gloria prowadzone są wykłady dla bibliotekarek i bibliotekarzy bibliotek publicznych.Wykład Dział dziecięcy - dział marzeń cz. I" poprowadziła Małgorzata Szeremeta, architektka wnętrz.

s

Fot. Arkadiusz Gola

Tajemnicze słowa

Dzisiaj o godz 17:00 w sali ToTu odbędzie się spotkanie z Michałem Rusinkiem, autorem książek czytanych nie tylko przez młode pokolenie. Rozmowa toczyć się będzie wokół książki „Od mikmaka do zazuli. Atlas regionalizmów dla dzieci”. Szneki, fiksmatynta, zrywki. Co oznaczają te tajemnicze słowa? Dowiecie się ze spotkania z Michałem Rusinkiem, byłym sekretarzem Wisławy Szymborskiej, który wybrał się w podróż po Polsce śladami regionalizmów i dotarł z nimi również do Bytomia.

Fotografie dzieci z Górnego Śląska

Na godzinę 18:15 zaplanowane jest otwarcie wystawy „Bajtle”, poświęconej życiu dzieci na Górnym Śląsku. Autorem wystawy jest Arkadiusz Gola, fotoreporter „Dziennika Zachodniego”, dokumentalista, doktor, pedagog Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Gola fotografował dzieci na Górnym Śląsku w latach 1991-2021.

Kolejne dni „Becek czyta” również zapowiadają się bardzo ciekawie.

f

Szkoła bohaterek i bohaterów

W sobotę, 16 października Przemysław Staroń, nauczyciel roku 2018, psycholog, nominowany do Global Teacher Prize, czyli „Nauczycielskiego Nobla”, opowie o swojej książce „Szkoła bohaterek i bohaterów, jak radzić sobie z życiem”, w której autor zebrał od młodych ludzi pytania i wątpliwości, z którymi się borykają. Czy to źle być smutnym? Czy warto się zakochiwać? Jak znieść porażkę? Co się stanie, jak wyjdę przed szereg? Dlaczego wygląd jest taki ważny? Następnie odpowiedział na pytania - opierając się na swojej wiedzy psychologicznej oraz na historiach bohaterów znanych z książek i filmów. Są wśród nich postacie z „Harry’ego Pottera", „Władcy Pierścieni”, „Stranger Things”, „Gwiezdnych Wojen” czy Avengersów.

Książka roku 2018

W niedzielę, 17 października gościem Beceku będzie Cezary Harasimowicz, scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarz. Spotkanie poświęcone będzie książce roku 2018 „Mirabelka”. Mirabelka, która jest narratorem tej opowieści, rosła naprawdę. Przetrwała wojnę, getto, zagładę, stalinizm, budowę okolicznych domów, ale nie przetrwała naszych czasów. Ścięto ją podczas budowy apartamentowca… Na szczęście pestki mirabelki zawędrowały z dawnym mieszkańcem Nalewek aż do Waszyngtonu, skąd powróciły do Warszawy. Tę pełną nadziei, wiary i miłości historię kilku pokoleń opowiada rosnąca na warszawskich Nalewkach "Mirabelka". Stas i Jadzia Pętelka, Kicia Kocia, pies Dżok

Mnóstwo innych wydarzeń

W trakcie Festiwalu odbędą się także spotkania z Rafałem Witkiem, Bogusiem Janiszewskim, Dominiką Czerniak - Chojnacką, Wojciechem Mikołuszko, a także bohaterami książek m.in. Stasiem i Jadzią Pętelką, Kicią Kocią, psem Dżokiem, #Superherosami z piłkarskich boisk. Odbędą się też warsztaty edukacyjne dla rodziców oraz przyszłych rodziców (m.in. czytelnictwo prenatalne - „Czytamy do brzuszka”), spotkania z ilustratorami oraz wystawya LAS WITA WAS.

Szczegółowa rozpiska Festiwalu -BECEK