Bohaterowie miejskich legend to dla ludzi uprawiających sztukę prawdziwa kopalnia inspiracji. Po tym jak na warsztat wzięli je artyści streetartu, tworząc graffiti w przejściu podziemnym, przyszedł czas na Michała Łukowicza, który postaci z bytomskich legend uczynił bohaterami dramatów.

Michał Łukowicz, nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Plastycznych w Katowicach w trackie przewodu doktorskiego na Wydziale Humanistycznym UŚ, dramatopisarz i reżyser, jest tegorocznym stypendystą Prezydenta Bytomia w dziedzinie teatru.

Ilustracja Balldy o Walentym Dyngosie wykonana przez Oliwiera Okręglickiego

W ramach projektu Łukowicza powstaje cykl czterech tekstów dramatycznych dla dzieci i młodzieży „Legendy Bytomskie” - historia Bytomia opowiadana przez młodzież i dla młodzieży, do których autor projektu zaprosił młodych zaprzyjaźnionych artystów-plastyków, którzy ubarwili teksty ilustracjami.

- Ponieważ zarówno bohaterowie dramatów (Walenty Dyngos, Karol Godula) i inspiracje kulturowe (np. legenda o wojsku świętej Jadwigi) są mocno związane z historią Bytomia, teksty te być może zainteresują okoliczne placówki kulturalne i dydaktyczne. Ich kolorowa i nowoczesna szata graficzna sprawia, że nadają się nie tylko do wystawiania na scenie, ale i przyjemnej (i pożytecznej) lektury - mówi Michał Łukowicz, autor projektu.

Ilustracja do legendy

Fantazyjne wariacje związane z bytomskimi legendami można śledzić na stronie internetowej www.legendybytomskie.pl, na której regularnie zamieszczane są nowe teksty wraz z ilustracjami, a także najważniejszymi informacjami zarówno o tle historycznym i kulturowym powstałych dramatów, jak i dotyczącymi innych kontekstów.

Do tej pory opublikowane zostały dwa z czterech dramatów. Głównym bohaterem pierwszego tekstu zatytułowanego Ballada o Walentym Dyngosie jest bytomski rzezimieszek Walenty Dyngos. Ilustracje do dramatu stworzył Oliwer Okręglicki. Drugi tekst to reinterpretacja legendy o Wojsku św. Jadwigi, które według podań schroniło się kiedyś w grocie Sroczej Góry pod Bytomiem. Autorką ilustracji do tej historii jest Klaudia Lewkowicz.