Biblioteka Bytom: Cała Polska czyta dzieciom” w MBP w Bytomiu

2 min czytania

Na koniec roku spotkała nas miła niespodzianka - otrzymaliśmy **Wyróżnienie w konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom”**w roku szkolnym 2020/2021.

Nasza biblioteka od początku, czyli od dwudziestu lat aktywnie uczestniczy w tej kampanii, propagując w różnych ciekawych formach czytelnictwo wśród najmłodszych. Z powodu pandemii wiele wydarzeń ważnych dla świata książki dla dzieci przeniesiono do internetu i w ten właśnie sposób powszechnie dostępne były dla najmłodszych teksty literackie, inscenizacje, czy też spotkania o charakterze literacko- plastycznym. Efekty tych działań udostępnione zostały dla szerokiego ogółu odbiorców na stronie bytomskiej biblioteki, Facebooku oraz kanale YouTube.

Oto przykłady udanych działań:

Na bibliotecznym kanale YouTube zostały opublikowane nagrania klasycznych i współczesnych tekstów dla dzieci i młodzieży w interpretacji miłośników literatury zaprzyjaźnionych z biblioteką .

Mogliśmy wysłuchać Kwiatów Idalki” Hansa Christiana Andersena oraz urywkówDziadka do orzechów” E. T. A. Hoffmanna.

W trakcie ferii zimowych nagrano i opublikowano na bibliotecznym kanale YouTube fragment baśni Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena.

W ramach Tygodnia Bibliotek, który odbywał się pod hasłem Znajdzie sz mnie w bibliotece nagrany został fragment powieści Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina.

Z okazji XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który w tym roku odbywał się pod hasłem Lubimy czytać polskich autorów , przygotowano nagranie opowiadaniaJak nasza mama odczarowała wielkoluda”, pochodzące z książki Nasza mama czarodziejka” Joanny Papuzińskiej.

W ramach spotkań Czytamy zamiast mamy nauczyciele z bytomskich przedszkoli, po konsultacji z pracownikami Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży, czytali przedszkolakom w przedszkolach teksty ze Złotej Listy do czytania Dzieciom Fundacji ABC XXI**** Cała Polska czyta dzieciom”: wiersze, bajki, baśnie oraz opowiadania, wybrane m.in. ze względu na plastyczność ukazywania świata i wyobraźnię poetycką, które dodatkowo dzieci później ilustrowały.

Ponadto przedszkolaki wraz ze swoimi nauczycielkami przygotowały inscenizację dowiersza Stefek Burczymucha” Marii Konopnickiej, a z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci inscenizację wiersza Była sobie żabka mała…”

Wspólne czytanie łączące pokolenia, a co za tym idzie ukierunkowuje na ciekawe, wartościowe lektury, od których nie można się oderwać, jest sposobem na fajne spędzanie czasu w domu i w bibliotece oraz poszerzanie wiedzy o otaczającym świecie.

Dobra literatura daje dobre wzorce, jest bezcenną pomocą w kształtowaniu postaw i nawyków u dzieci, rozwija kreatywność, pomysłowość, wzbogaca słownictwo.

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu, biblioteka.bytom.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=731:cała-polska-czyta-dzieciom”-w-mbp-w-bytomiu&catid=8&Itemid=101

Autor: krystian