W 2021 roku mieszkańcy Bytomia wrzucali małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny do czerwonych pojemników. Chętnie korzystali również z odbiorów domowych zgłaszanych poprzez infolinię oraz formularz online.

W poprzednim roku mieszkańcy Bytomia wrzucali zużyty sprzęt elektryczny do czerwonych pojemników w 25 punktach miasta (lokalizacja pojemników na elektrośmieci jest również dostępna w aplikacji Eco Harmonogram) oraz korzystali z odbiorów domowych zgłaszanych poprzez infolinię 572 102 102, jak i formularz online. W sumie zebrano 68 ton zużytego sprzętu elektronicznego oraz baterii, w tym 60 proc. małego AGD, 35 proc. dużego AGD oraz 5 proc. baterii.

b

Pasieki, metale, szkło

Wszystkie elektrośmieci trafiły do profesjonalnych zakładów przetwarzania, gdzie odzyskano z nich m.in. metale żelazne, nieżelazne, szkło oraz tworzywa sztuczne. Z części surowców powstały ule z recyklingu - łącznie 10 pasiek w całej Polsce, a 3 w Bytomiu. Bytomianie pomogli 240 tys. pszczół w naszym mieście.

b

Jak tysiące kilometrów samochodem.

Jak zmniejszył się ślad węglowy w Bytomiu? Jedna niewłaściwie przetworzona lodówka wytwarza CO2, taki jak samochód po przejechaniu 17 tys. kilometrów. Firma MB Recycling, która zajmuje się recyklingiem elektroodpadów, odebrała z Bytomia 147 lodówek.

b

- Rtęć, kadm, nikiel, cynk, lit… lista substancji niebezpiecznych zawartych w zużytych bateriach oraz elektrycznych śmieciach jest długa, dlatego nie powinniśmy ich gromadzić w domach i mieszkaniach. Cieszę się, że mieszkańcy Bytomia korzystali ze wszystkich rozwiązań dostępnych w projekcie Elektryczne Śmieci - przyznaje Robert Magolon, pełnomocnik zarządu ds. projektu Elektryczne Śmieci.

Edukacja ekologiczna i ule z recyklingu

Warsztaty edukacyjne, zajęcia artystyczne w nurcie trash art., konkursy ekologiczne, lekcje eko oraz innowacyjna platforma online Szkolne Centrum Recyklingu to edukacyjny aspekt projektu Elektryczne Śmieci. Najmłodsi mieszkańcy, przedszkolaki, uczniowie oraz studenci poznają świat ochrony środowiska w nietypowy sposób.

- Chcemy pokazywać praktyczny wymiar recyklingu, kierując się zasadą że inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski - w tym przypadku za wiedzą w dziedzinie ekologii idą: rosnąca świadomość mieszkańców, troska o siebie, swoich najbliższych, miasto, region, całe środowisko naturalne. Gdy zrozumiemy potrzebę ochrony przyrody, naturalna będzie np. selektywna zbiórka elektrycznych śmieci - mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Doskonałym przykładem edukacji ekologicznej są ule z recyklingu, które stoją już w 10 miastach w całej Polsce, w tym w Bytomiu. Wykonane m.in. z bębnów od pralek, stanowią czytelny komunikat, że warto oddawać elektrośmieci do PSZOK-ów, czerwonych pojemników, lub bezpośrednio do zakładów przetwarzania.