Stanisław Szukalski był jednym z najciekawszych, a na pewno jednym z najbardziej kontrowersyjnych artystów dwudziestolecia międzywojennego w Polsce. Dziś /3 kwietnia/ w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu opowiedział o nim jego pierwszy biograf prof. Lechosław Lameński z Instytutu Historii Sztuki KUL.

Stanisław Szukalski zwany też Stachem z Warty był rzeźbiarzem, rysownikiem i malarzem. Zajmował się też teorią sztuki, stworzył koncepcję o pochodzeniu starożytnych Polaków (Lechitów) o nazwie zermatyzm. Był przywódcą grupy artystycznej Szczep Szukalszczyków herbu „Rogate Serce”. Większość życia twórczego spędził w USA, gdzie współpracował m.in. z Salvatorem Dali oraz przyjaźnił się z rodziną znanego aktora Leonardo DiCaprio (ten w 2000 roku wydał książkę poświęconą Szukalskiemu). Większość jego dzieł uległa zniszczeniu podczas II Wojny Światowej. Część z tych, które przetrwały oraz spora kolekcja prac jego uczniów znajduje się w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Warto podkreślić, że znajdujące się w Bytomiu muzeum jest najważniejszym ośrodkiem kultury w Polsce, który dba o promocję i zachowanie pamięci o artyście. W 2020 roku placówka zorganizowała największą w powojennej Polsce wystawę poświęconą Szukalskiemu połączoną z konferencją nt. jego twórczości. Muzeum wydało też ilustrowany katalog wystawy oraz wydawnictwo podsumowujące konferencję. W tym roku mogliśmy oglądać kolekcję autorskich fotografii Stacha z Warty. Dzisiejszy wykład był kolejnym z wydarzeń poświęconych tej nietuzinkowej postaci. Jak zapowiadają muzealnicy nie ostatnim i możemy spodziewać się kolejnych.