Już ponad 2 tysiące obywateli Ukrainy znalazło bezpieczne schronienie w naszym mieście. Część z nich korzysta z gościnności bytomian, którzy przyjęli ukraińskie rodziny pod swój dach. Mieszkańcy Bytomia, którzy udostępnili swoje mieszkania uchodźcom, mają obowiązek ująć ich w swoich deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

- W tej trudnej sytuacji, kiedy to część z nas wzięła na siebie odpowiedzialność za zorganizowanie schronienia dla ukraińskich rodzin, kwestie odpadów mogą się wydawać błahe i przyziemne. Jednak w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie widnieje żaden zapis na wypadek tego typu nadzwyczajnych sytuacji, dlatego obowiązują nas wciąż te same przepisy - mówi Przemysław Juroszek, naczelnik Wydziału Komunalnego.

Więcej lokatorów, nowa deklaracja

W Bytomiu obowiązują tzw. deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, na których podstawie wyliczana jest wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Koszt opłaty za odbiór śmieci wynosi 24,50 zł/na osobę. W przypadku lokatorów zabudowy wielorodzinnej, deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składają zarządcy nieruchomości na podstawie informacji zgromadzonych od lokatorów.

- Do złożenia nowej deklaracji zobowiązani są także mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej. Mają na to czas do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana danych - mówi Przemysław Juroszek.

Deklaracje można składać w Urzędzie Miejskim w Bytomiu, przy ul. Parkowej 2 w pok. 128 w godzinach funkcjonowania urzędu.

Pomagasz obywatelom Ukrainy? Wnioskuj o wsparcie

Osobom, które zdecydowały się zapewnić utrzymanie - zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom z Ukrainy przysługuje dofinansowanie. Świadczenie to przysługuje m. in. osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, które zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną.

Kwota świadczenia wynosi 40 zł dziennie za osobę i może być przyznana na okres maksymalnie do 60 dni. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres wypłaty świadczenia, za zgodą wojewody, może być przedłużony. Wnioski o przyznanie świadczeń są przyjmowane w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Bytomiu przy ul. Powstańców Warszawskich 14, piętro 1 - pokój nr 6 (tel. 32/281 01 85).

Informację o zasadach prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów można znaleźć pod adresem: https://www.bytom.pl/dla-mieszkanca/jak-prawidlowo-segregowac-odpady- oraz w języku ukraińskim: https://www.bytom.pl/ua/pravyla-sehrehatsi-smittya.