Malowanie graffiti, warsztaty fotograficzne, wicie wianków, a także stworzenie zielonego podwórka w Śródmieściu oraz wspólnej przestrzeni dla mieszkańców przy ulicy Katowickiej 63. To tylko część projektów, które uzyskały dofinansowanie w ramach konkursu na mikrodotacje organizowanego przez lokal w Bytomiu.

- Bytomianie mają mnóstwo pomysłów i chcą działać. W tym roku otrzymaliśmy aż 68 wniosków, to rekord z trzech dotychczasowych edycji organizowanych przez Lokal w Bytomiu. Cieszy nas również to, że zgłosiło się sporo organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, które wcześniej nie korzystały z mikrodotacji. Komisja konkursowa wybrała 22 projekty, w tym 12 społecznych i 10 inwestycyjnych. W sumie rozdysponowanych zostanie 80 tys. zł - tłumaczy Jagoda Stuła z Fundacji Inqubator Teatralny. Operatorem regrantingu są Stowarzyszenie Manuffaktura i Fundacja Inqubator Teatralny, które prowadzą Lokal w Bytomiu.

b

Graffiti, fotografia, wianki

Wśród projektów społecznych, które otrzymały dofinansowanie, znalazł się między innymi projekt Art-LAB Wolnego Stowarzyszenia Zielonych Artystów. W jego ramach zostaną zorganizowane warsztaty dla dzieci i pokazy street artu, których zwieńczeniem będzie namalowanie graffiti przez uczniów na terenie Szkoły Podstawowej nr 5. W ramach regrantingu zostaną także zorganizowane przez Jarmark Kultury warsztaty fotograficzne a Fundacja ToTutaj-Oficyna przeprowadzi w okolicach Nocy Świętojańskiej warsztaty rękodzielnicze z wicia wianków dla mieszkanek Bytomia i uchodźczyń z Ukrainy.

Zielone podwórka

Dotacje na projekty inwestycyjne otrzymała m.in. Liga Kobiet Nieobojętnych, która w ramach „Podwórkowych rewolucji” na podwórzu w kamienicy przy placu Akademickim odtworzy zieleńce zniszczone podczas remontu, zasadzi rośliny, zamontuje zbiornik na deszczówkę oraz postawi drewniane ogrodzenie. W ramach przyznanej dotacji zostanie także zrealizowany „Projekt Plac - zielone podwórko na start”, w którym zostanie zagospodarowane podwórko przy ul. Oświęcimskiej, Powstańców Śląskich i Artura Grottgera. Z kolei w ramach kolejnego projektu, przy ulicy Katowickiej 63 powstanie wspólna przestrzeń dla mieszkańców w tym m.in. miejsce do odpoczynku, przechowywania rowerów, strefa dla dzieci oraz plac do wspólnego oglądania filmów w plenerze.

Wyniki regrantingu - Edycja 2022

Projekty w ramach mikrodotacji będą realizowane do 31 października 2022 roku. Na liście rezerwowej znalazło się 20 projektów. - Jeśli niektóre z projektów, którym przyznano dofinansowanie, nie będą realizowane, wtedy dotację otrzymają wnioskodawcy z listy rezerwowej. W ubiegłych latach dochodziło do takich sytuacji - zaznacza Jagoda Stuła.