Już od lat Bytom może pochwalić się niezwykłą inicjatywą, która zwraca uwagę młodych ludzi z całej Polski na obrazy z kolekcji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Po raz osiemnasty bowiem został zorganizowany ogólnopolski konkursu literacki „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”. Gęsie Pióra 2021 - statuetki ufundowane przez Prezydenta Miasta Bytomia Mariusza Wołosza pojadą tym razem do Sowiny i Warszawy. Stamtąd bowiem pochodzą laureaci, którzy najlepiej opisali obraz Włodzimierza Tetmajera „Obieranie ziemniaków”.

Statuetki Gęsie Pióra rozdane

Na tegoroczną edycję konkursu nadesłano aż 220 prac z całej Polski. Jurorzy podkreślają wyjątkowo wysoki poziom konkursu.

- Uzgadniając werdykt mieliśmy do oceny bardzo dobre prace. To bardzo trudne i odpowiedzialne zadanie. Na ostatnim etapie oceny wybierając finalistów kierowaliśmy się przede wszystkim zasadą różnorodności: chcieliśmy pokazać jak najwięcej oryginalnych, niekiedy zaskakujących spojrzeń na obraz - mówi Anna Rak, kierownik Działu Edukacji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. - Książeczka pokonkursowa jest dowodem na to, że sztuka może inspirować młodych ludzi i może zaskoczyć nas - dorosłych, często zamykających się w sprawdzonych formułach i interpretacjach.

Do głównego werdyktu dostali się zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i ponadgimnazjalnych. Organizatorzy cieszą się popularnością konkursu wśród młodych ludzi i składają podziękowania wszystkim uczestnikom i ich opiekunom.

- Dzięki tym opowiadaniom i opisom obrazy z naszej bytomskiej galerii zaczynają funkcjonować w świadomości młodego pokolenia. To bardzo ważne zadanie, które staramy się od lat realizować - mówi Iwona Mohl, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Statuetki Gęsie Pióra rozdane

Konkurs z pewnością od lat doskonale popularyzuje obrazy polskich artystów zgromadzone w bytomskiej galerii. Z tego powodu nagrody główne w konkursie - statuetki Gęsie Pióra zaprojektowane specjalnie na potrzeby tego wydarzenia - ufundował Prezydent Miasta Bytomia Mariusz Wołosz. Tym razem trafią one do rąk Katarzyny Komisarz z Zespołu Szkół Społecznych w Sowinie oraz do Krzysztofa Marusika ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Warszawie.

- To jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń kulturalnych w naszym regionie - mówi Prezydent Miasta Bytomia Mariusz Wołosz - Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i promocję sztuki polskiej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Werdykt XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego

Jury w składzie:

  • Iwona Mohl - przewodnicząca jury, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu,
  • dr hab. Anna Gomóła, prof. UŚ - Zakład Teorii i Historii Kultury Uniwersytetu Śląskiego,
  • Anna Rak - kierownik Działu Edukacji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu,

Po przeczytaniu 220 prac, podkreślając bardzo wysoki poziom tegorocznej edycji, szczególnie w kategorii literackiej, zdecydowało przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:


Kategoria literacka

I nagroda - Gęsie Pióro: Katarzyna Komisarz z Zespołu Szkół Społecznych im. Jana Pawła II w Sowinie,
II nagroda: Zuzanna Deć z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach,
III nagroda: Zuzanna Rybarczyk z II Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku,

Wyróżnienia:

  • Wojciech Lachman ze Szkoły Podstawowej nr 44 im. prof. Jana Molla w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7 w Łodzi,
  • Joanna Brzenczka z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu,
  • Maksym Kimla z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie.

Kategoria formalna

I nagroda - Gęsie Pióro: Krzysztof Marusik ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Gustawa Morcinka w Warszawie,
II nagroda: Weronika Matryba ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 10 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego STO w Warszawie,
III nagroda: Antonina Rosa z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Łukasiewicza w Brzesku.

Ponadto ze względu na bardzo wysoki poziom konkursu i fakt, że poza tekstami finałowej dziewiątki laureatów dostrzegliśmy wiele prac godnych uznania, jury postanowiło kilka z nich uhonorować.

Wyróżnienie honorowe otrzymali:

  • Jakub Szul ze Szkoły Podstawowej im. Anny z Działyńskich Potockiej w Posadzie Górnej,
  • Aleksander Tosik ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Lucjana Szenwalda w Pszowie,
  • Emily Janson z Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 92 w Warszawie,
  • Jakub Kozicki ze Szkoły Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu,
  • Emily Colerick z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. Księdza Jana Twardowskiego w Lublinie,
  • Anny Gil ze Szkoły Podstawowej w Krasnej.