W ubiegłym roku śląscy policjanci zatrzymali o prawie 500 sprawców kradzieży więcej, niż w roku 2020. Ponad 10 procent więcej złodziei wpadło też na tak zwanym „gorącym uczynku”. Do tego przyczynili się również mieszkańcy województwa śląskiego, którzy zgłaszali niepokojące sytuacje. Szybka reakcja na przestępstwo bardzo często kończy się zatrzymaniem sprawców przez Policje. Wśród zatrzymanych znaleźli się też złodzieje katalizatorów.

Katalizatory samochodowe, nawet te ze starszych aut, osiągają wysokie ceny z uwagi na występujące w nich rzadkie metale szlachetne. Dlatego przestępcy decydują się często na bardzo zuchwałe kradzieże, nawet pod oknami domów właścicieli lub na ruchliwych parkingach. Dysponując akumulatorowymi elektronarzędziami, wycięcie spod auta katalizatora nie zajmuje im wiele czasu. Dlatego tak ważne jest właściwe zabezpieczenie samochodu.

  • Jeśli nie dysponujemy garażem, czy zamykanym terenem, starajmy się parkować swój wóz w miejscu dobrze oświetlonym w nocy, unikając miejsc odludnych.
  • Jak zawsze w różnych sytuacjach, interesujmy się podejrzanymi zachowaniami, które zauważamy.
  • Nie musimy sami reagować, wystarczy, że zadzwonimy na numer alarmowy 112 i zasygnalizujemy nietypową sytuację, aby najbliższy patrol zjawił się w okolicy.
  • W przypadku kradzieży katalizatorów, z pewnością sygnałem do nabrania podejrzeń będzie osoba leżąca pod autem, spod którego rozlegają się odgłosy cięcia.

Za takie kradzieże sprawcom grozi kara do 5 lat więzienia, a jeśli włamią się przy tym do garażu lub auta to nawet 10 lat pozbawienia wolności.