Poradnik do montażu robota koszącego

Po wyborze odpowiedniej kosiarki automatycznej pozostaje nam tylko jej instalacja. Montaż robota koszącego jest niezbędny, aby móc sprawnie kosić trawnik. Na samym początku konieczne jest wyznaczenie odpowiedniego terenu, po którym kosiarka będzie się poruszać. Sam montaż nie jest skomplikowanym zadaniem i z pewnością każdy z was poradzi sobie z tą czynnością po przeczytaniu naszego poradnika.

Odpowiednie przygotowanie się do montażu

Przed przystąpieniem do montażu robota koszącego warto się odpowiednio do tego zadania przygotować. Automatyczne kosiarki nie radzą sobie z koszeniem zbyt wysokiej trawy. Służą one raczej do utrzymania niskiego trawnika. Dlatego przed instalacją robota koszącego należy skosić cały trawnik tradycyjną kosiarką. Po tej czynności takie urządzenie nie będzie Ci już potrzebne. Działanie robota koszącego polega na systematyczności.

Warto przed montażem robota koszącego przygotować także odpowiednie narzędzia. Z pewnością przyda nam się miara, która pomoże nam zmierzyć odległość potrzebnego przewodu. Z kolei młotek pozwoli nam wbijać szpilki potrzebne do mocowania przewodu ograniczającego. Reszta potrzebnych narzędzi i elementów znajduje się w zestawie razem z robotem koszącym. Można więc zabierać się do montażu robota koszącego.

Umiejscowienie stacji ładującej

Pierwszym krokiem będzie znalezienie odpowiedniego miejsca na stację ładującą. Do tego miejsca wracać będzie nasze urządzenie aby naładować swoje baterię na dalszą pracę. Warto podczas tego etapu zwrócić uwagę na parę ważnych kwestii. Przede wszystkim musimy zapewnić stacji ładującej dostęp do zasilania. Jeżeli posiadamy na naszej działce zraszacze, warto postawić stację ładującą z daleka od źródła wody. Dodatkowo należy ochronić robota koszącego przed promieniami słonecznymi. Często producenci oferują zadaszenie dla automatycznych kosiarek.

Rozłożenie przewodów

Po umiejscowieniu stacji ładującej należy zabrać się za wyznaczenie obszaru roboczego naszej kosiarki. Do tego zadania służą przewody sygnałowe, które sygnalizują robotowi koszącemu do jakiego miejsca ma pracować. Przewód podłącza się do stacji ładującej i prowadzi się go wzdłuż brzegów trawnika. Trzeba jednak uwzględnić miejsca, w których nie chcemy aby kosiarka wjeżdżała. Mowa tutaj o np. rabatach czy różnych elementach architektury ogrodowej. W tym celu tworzymy z przewodu tak zwaną wyspę. Sprawdź sprawdzone informacje w tym zakresie na https://brzozowisko.com/roboty-koszace/

Oczywiście rozkładając przewód musimy pamiętać o tym, żeby unikać tworzenia 90 stopniowych kątów. Robot koszący o wiele lepiej radzi sobie na łagodniejszych zakrętach. Do stacji ładującej podłączamy również koniec przewodu tym samym tworząc pętlę. Następnie przytwierdzamy go kołkami dołączonymi w zestawie.

Ustawienia pracy robota koszącego

Ostatnim elementem montażu robota koszącego będzie jego odpowiednia konfiguracja. Ustawienia należy dostosować do swoich własnych preferencji. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na wysokość koszenia trawy. Niektóre modele umożliwiają zmienienie wysokości poprzez aplikację w telefonie, jednak te bardziej podstawowe wymagają ręcznej konfiguracji. Następnie ustalamy powierzchnię pracy oraz częstotliwość. Robimy to za pomocą paneli konfiguracyjnego. Dzięki temu robot będzie wiedział jak często ma kosić nasz trawnik.