Najpierw była rejestracja w Powiatowym Urzędzie Pracy, a później rozmowy i spotkania z pracodawcą, który określił warunki i zakres prac. 17 kobiet z Ukrainy, które zarejestrowały się jako osoby bezrobotne, zostało zatrudnionych z początkiem lipca w Miejskim Zarządzie Dróg i Mostów, gdzie będą zajmować się utrzymaniem i obsługą terenów zieleni miejskiej w naszym mieście.
- To kolejna forma pomocy dla obywateli Ukrainy, jaką mogło zaproponować miasto. Cieszę się, że wszystkie Panie, które zadeklarowały chęć pracy, przyjęły warunki i zakres proponowanych robót, jakie zlecił im Miejski Zarząd Dróg i Mostów - mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.
Pomogą w utrzymaniu i pielęgnacji miejskiej zieleni w mieście
Wszystkie zatrudnione kobiety z Ukrainy od 1 lipca zostały skierowane do pracy w Dziale Zaplecza Technicznego Zarządu Dróg i Mostów, gdzie będą zajmować się utrzymaniem, obsługą i pielęgnacją miejskiej zieleni. Do ich obowiązku będzie należało między innymi: przycinanie roślin, drzew czy krzewów, odnawianie obrzeży klombów i trawników, wykonywanie zabiegów z zakresu ochrony roślin, nawadnianie roślin, wykonywanie dekoracji przestrzennych - florystycznych, a także sadzenie, przesadzanie roślin, krzewów, kwiatów jednorocznych, wysiew nasion i sadzonkowanie roślin, pielęgnacja bylin i traw ozdobnych oraz inne prace porządkowe.
Warto dodać, że prace będą wykonywane głównie na terenie miejskich parków, reprezentacyjnych placach i skwerach w mieście, przy głównych ciągach komunikacyjnych, ale również na terenie Zaplecza Technicznego Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu.
Wszystkie zatrudnione kobiety z Ukrainy otrzymały umowę o pracę na pełny etat do końca października 2022 roku, a wynagrodzenie, jakie otrzymają za wykonywaną pracę w ramach tzw. robót publicznych, częściowo zostanie pokryte ze środków rządowych pochodzących z Funduszu Pracy, które pozyskał Powiatowy Urząd Pracy w Bytomiu.
Kolejna pomoc miasta dla obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed konfliktem
Propozycja pracy dla obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed konfliktem zbrojnym w swoim kraju, to kolejna forma pomocy, jaką zaoferowało nasze miasto. Przypomnijmy, że w trakcie roku szkolnego do bytomskich szkół i przedszkoli zostało przyjętych kilkaset dzieci z Ukrainy, miasto wspierało akcję zbiórki darów, żywności oraz środków na zakup karetki pogotowia dla miasta partnerskiego Drohobycza oraz medykamentów dla ogarniętego wojną Żytomierza, jak również do miejskich punktów przyjmowano uchodźców, którzy przybywali z ogarniętych wojną miast na Ukrainie. Ponadto bytomskie kluby organizowały zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, w miejskich placówkach oświatowych organizowano szkolenia z nauki języka polskiego czy warsztaty z zakresu znajomości obowiązujących w Polsce przepisów prawnych.