UM Bytom: BPK inwestuje w OZE, żeby utrzymać w ryzach koszty energii 15/08/2022
Kiedy ceny energii rosną, trzeba ograniczyć jej zużycie, a jednocześnie postawić na własne źródła. O inwestycjach Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego w odnawialne źródła energii, dzięki którym Spółka pragnie utrzymać w ryzach koszty energii mówi Marek Stajndor, członek zarządu BPK.
Czy BPK ma własne źródła energii?
Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. ma własne źródła energii i planuje budowę kolejnych. W dobie galopujących cen energii to jedyna metoda na utrzymanie kosztów w ryzach. Od lat w Oczyszczalni Ścieków Centralna” korzystamy z biogazu. Dzięki beztlenowej komorze fermentacyjnej produkujemy biogaz, a następnie spalamy go w procesie kogeneracji i produkujemy energię elektryczną, która już dzisiaj zaspokaja w 50 proc. potrzeby Oczyszczalni.
Oczyszczanie ścieków to energochłonny proces?
Bardzo, a nieustanne podwyższanie norm oczyszczania dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie na energię. W związku z powyższym pracujemy nad tym, aby radykalnie zintensyfikować możliwości produkcyjne energii z biogazu. Mamy dokumentację projektową i decyzję, aktualnie staramy się o pozyskanie środków zewnętrznych.
Co sprawi, że możliwości kogeneracji w Oczyszczalni Ścieków Centralna” mogą wzrosnąć aż
o 30 proc.?
Planujemy, ze środków BPK i z pozyskanych środków zewnętrznych, wybudować drugą komorę do fermentacji biogazu, wymienić dwa istniejące agregaty i dołożyć trzeci. Aby uzyskać największą efektywność instalacji, zaczniemy korzystać z zewnętrznych ścieków, na przykład z przemysłu mleczarskiego, dostarczanych do stacji przyjmowania ścieków dowożonych.
A co z fotowoltaiką?
Blisko rok temu BPK stała się stroną porozumienia, na mocy którego w Bytomiu tworzony jest klaster energii. Ale poza skalą makro, myślimy też o skali mikro. Spółka posiada sporo terenów i wielkokubaturowych budynków, a to idealne warunki dla instalacji fotowoltaicznych pracujących na ich potrzeby.
Pierwsza z mikroinstalacji o mocy 2x50 kWp powstała na terenie Oczyszczalni Ścieków Miechowice”, druga - największa, o mocy 3x50 kWp zostanie umieszczona na terenie Oczyszczalni Ścieków Centralna”, a trzecia - o mocy 50 kWp na terenie Oczyszczalni Ścieków Bobrek”. Taka sama instalacja zostanie zlokalizowana na terenie Przepompowni Ścieków Śródmieście”.
Urząd Miejski w Bytomiu, bytom.pl/aktualnosci/index/-BPK-inwestuje-w-OZE-zeby-utrzymac-w-ryzach-koszty-energii-/idn:37967
Autor: krystian