Utylizacja paneli fotowoltaicznych, czyli jak to jest naprawdę?

Zielona energia podbija Polskę i nic w tym dziwnego. To nie tylko oszczędność, ale wiele ludzi rozwodzi się na temat przyjazności dla środowiska tej technologii. Jednak istnieje również druga strona medalu – sceptycy, którzy wątpią w ekologiczność paneli fotowoltaicznych. Aby ich uciszyć, postanowiliśmy dokładnie opisać cały proces utylizacji paneli PV. Odpowiemy również na męczące pytanie – czy utylizacja paneli fotowoltaicznych zagraża środowisku? A może istnieje lepszy, bardziej ekologiczny sposób na pozbycie się tych zużytych? W tym artykule odpowiemy na te pytania, dlatego też czytaj dalej.

Jak wygląda proces utylizacji paneli fotowoltaicznych?

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że już w obecnym momencie istnieją rozwiązania technologiczne pomagające odzyskać zdecydowaną większość surowców wykorzystanych do ich produkcji. Jednak jak wygląda taki proces?

W pierwszej fazie utylizacji zdejmowana jest rama, a następnie usuwane są kable, skrzynka przyłączeniowa i elementy, które z łatwością można oddzielić.

W drugiej fazie tnie i zgniata się panele, zaś poszczególne elementy są przesyłane do odpowiednich sekcji. Te są odpowiedzialne za recykling konkretnych materiałów. W kolejnej fazie recyklingowane są szklane i aluminiowe elementy, które najprościej wykorzystać ponownie. Następnie, przez ten proces przechodzi krzem, który w większości przypadków można wykorzystać ponownie. Zdarzają się jednak sztuki, które należy odpowiednio wzbogacić. Jednak zanim przejdą do procesu wzbogacania, są one poddawane wytrawieniu przy użyciu odpowiedniego kwasu. Uszkodzone wafle krzemowe są ponownie przetapiane i są wykorzystywane w nowych panelach fotowoltaicznych.

Gdzie można zutylizować panele fotowoltaiczne?

Niestety, ale nie jest to dobrze sprecyzowana kwestia w polskim systemie prawnym. Jedyne wytyczne jakie posiadamy zostały określone w 2012 roku. Według dyrektywy WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment), według której państwa, przedsiębiorstwa oraz obywatele Unii Europejskiej muszą oddawać zużyte sprzęty i odpady elektryczne do utylizacji bądź recyklingu. Na tej liście można również znaleźć panele fotowoltaiczne. Jak każdy inny sprzęt elektryczny, nie jest to sprzęt który można wyrzucić na śmietnik. Aby “pozbyć” się panelu fotowoltaicznego, będziemy musieli zamówić utylizacje u wyspecjalizowanej firmy. W Polsce posiadamy kilka takich firm i każda osoba może z takiej usługi skorzystać.

Ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych?

Koszta, które będziemy musieli ponieść za utylizację paneli fotowoltaicznych uzależniona od stawki za elektroodpady. Stawka jest naliczana od masy oddawanych elementów, czyli jest naliczana za każdy kilogram. Średnia cena oscyluje w granicach 1,3 - 1,5 zł/kg. Należy pamiętać, że kwota ta dotyczy utylizacji paneli, które sami dostarczyliśmy do punktu odbioru. Warto jednak zaznaczyć, że wiele firm posiada możliwość odebrania elektroodpadów z posesji. Wówczas do kosztu utylizacji należy doliczyć dodatkową opłatę za przejazd. Typowa stawka, po doliczeniu dodatkowych kosztów, może wzrosnąć do 2,5 zł/kg.

Jeśli poszukujesz najwyższej jakości usług montażowych instalacji fotowoltaicznych, to koniecznie odwiedź https://www.esoleo.pl. Nasza doświadczona i profesjonalna ekipa pomoże Ci w doborze, stworzeniu planu i instalacji fotowoltaiki w Twoim domu!

Czy utylizacja paneli słonecznych jest szkodliwa dla środowiska?

Proces utylizacji polega na zniszczeniu i unieszkodliwieniu danych substancji, których nie da się poddać recyklingowi. Jednakże, bardzo duża część elementów jest odzyskiwana i wykorzystywana ponownie. Proces utylizacji polega na spalaniu, podczas którego szkodliwe substancje mogą dostawać się do atmosfery i wód gruntowych. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że niewiele paneli PV trafia do utylizacji. Przynajmniej na razie. Żywotność paneli szacuje się na 25 lat, więc duża część całych systemów nie uległa uszkodzeniu. Warto zaopatrywać się z nadzieją w postęp technologiczny i wierzyć, że w ciągu dwóch dekad znajdziemy sposób na pozbywanie się odpadów elektrycznych.