Słowo “seksuolog” budzi u wielu osób niepewność i opór, ponieważ łączy się z intymną sferą życia i z jej problemami. Może to tymbardziej budzić niepokój, gdy pomyślimy, że nasze dziecko potrzebuje wizyty u seksuologa. Jednak może się ona okazać niezwykle pomocna, specjalista rozwieje wątpliwości związane ze sferą seksualną i pomoże rozwiązać problemy pojawiające się na tej płaszczyźnie. Czy konsultacja dziecka z seksuologiem jest wskazana w przypadku młodej osoby? Po czym poznać, że dziecko potrzebuje seksuologa? Postaramy się rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na te pytania.
Kiedy wybrać się z dzieckiem do seksuologa?
Do seksuologa dziecięcego warto wybrać się zawsze wtedy, gdy mamy wrażenie, że rozwój seksualny naszego dziecka zdaje się być zaburzony lub nieprawidłowy. Wpływ na taki stan rzeczy mogą mieć zarówno czynniki zewnętrzne (trudne zdarzenia z przeszłości, lub niekorzystny wpływ innej osoby), jak i czynniki wewnętrzne (problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym dziecka). Konsultację z seksuologiem dziecięcym mogą obyć sami rodzice. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli mamy problemy i trudności z rozmawianiem z pociechą o seksie, albo gdy chcemy widzieć, jak wspierać naszego nastolatka, który:
- Dziecko szczerze wyznało, że jest gejem, lesbijką, lub osobą biseksualną.
- Ma problem z określeniem swojej tożsamości seksualnej.
- Jest osobą transpłciową – czyli identyfikuje się z płcią przeciwną, niż ta przypisana przy urodzeniu.
- Ma niepełnosprawność fizyczną lub psychiczną i wykazuje chęci współżycia.
- Nastolatek rozpoczął współżycie i zwierzył się z problemów w sferze seksualnej.
Warto pamiętać, że seksuolog dziecięcy pracuje z dziećmi w każdym wieku. Nie ma więc żadnych kryteriów wiekowych i z każdym dzieckiem możemy pójść do tego specjalisty po poradę.
Szukasz doświadczonych i empatycznych specjalistów, którzy pomogą uporać się z Twoim problemem? A może szukasz ciekawostek i porad na temat psychologii? Jeśli tak, to koniecznie zajrzyj na StrefaMyśli!
Kiedy z dzieckiem do seksuologa? Zakłócenia rozwoju seksualnego
Powyższe kryteria, albo wydarzenia, to nie jedyne powody, przez które możemy wybrać się z pociechą do seksuologa dziecięcego. Objawy zakłóconego rozwoju seksualnego dziecka, również mogą być powodem, dla którego możemy skorzystać z pomocy specjalisty. Co można uważać za jego zaburzenia? Za zakłócenie rozwoju seksualnego można uznać sytuacje, gdy dziecko:
- Przejawia duże zainteresowanie pornografią,
- Często podgląda innych, narusza granice fizyczne rówieśników, obnaża się w miejscach publicznych.
- Gdy doświadczyło formy naruszenia na tle seksualnym.
- Wydaje się mieć nieprawidłowy stosunek do seksu, tzn.:
- Instrumentalne traktowanie seksu.
- reagowania lękiem lub silnym stresem, gdy rozmowa schodzi do tematu seksu.
- Dziecko ma negatywny stosunek do swojej seksualności.
- Masturbacja dziecko przybiera niezdrowy charakter:
- Bardzo częsta masturbacja.
- Onanizacja przy użyciu przedmiotów do tego nieprzeznaczonych.
- Wykorzystywanie masturbacji w celu rozładowania napięcia.
- Masturbacja w miejscach publicznych.
Jeśli zauważyliście u waszego dziecka jedną lub więcej z powyższych sytuacji, to koniecznie powinniście z nim o tym porozmawiać, a następnie – umówić wizytę u seksuologa.
W jaki sposób seksuolog pomaga dzieciom?
Sposób w jaki będzie przebiegała wizyta zależy głównie od wieku dziecka. Jednak z reguły, seksuolog najpierw poprosi o opisanie jak wygląda problem w ich perspektywne. Specjalista zapyta również o dotychczasowy rozwój naszej pociechy i o ewentualne trudności w jego przebiegu. Następnie, seksuolog przeprowadzi rozmowę z dzieckiem, co pozwoli mu na określenie problemu, jego potencjalnych przyczyn i stworzenie odpowiedniego planu leczenia. W zależności od wymaganego leczenia i sytuacji, seksuolog dziecięcy, może pomóc poprzez:
- Przepisanie farmakologii.
- Skierowanie do innego specjalisty (psychiatry, psychologa lub endokrynologa).
- Przeprowadzenie rozmów psychoedukacyjnych z dzieckiem.
- Spotkania edukacyjne dla rodziców.
- Skierowanie dziecka na diagnozę psychologiczną u Psychologa dziecięcego.