Spawanie jest najbardziej uniwersalnym sposobem łączenia metali i ich stopów. Najczęściej wykorzystuje się proces spawania w osłonie gazów, czyli MIG MAG oraz TIG. Spawarka MIG MAG jest popularnym urządzeniem — stosuje się je w 65% przypadków spawań łukowych przemysłowych. Sprzęt MIG MAG nazywany jest migomatem. Używając go, bez problemu wyregulujesz najważniejsze parametry i uzyskasz stabilną spoinę.

Spawanie MIG MAG, czyli popularna metoda łączenia metali

Na czym polega spawanie MIG MAG?

Różne metale wymagają tego, aby łączyć je, stosując określone techniki spawalnicze i odpowiednie gazy osłonowe. Jeśli dobrze dobierzesz metodę spawania, sprawisz, że spoina będzie miała dobrą jakość. Kiedy topi się otulina, generują się gazy osłonowe w elektrodzie. Może je także dostarczać przewód.

Spawanie MIG

Spawanie MIG (Metal Inert Gas) jest metodą spawania łukowego elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych. Drut topliwy pełni tu zarazem funkcję spoiwa. Ta technika spawania wykorzystuje jedynie gazy osłonowe szlachetne — hel, argon lub ich mieszanki. Metodę MIG zastosujesz także w przypadku spawania metali nieżelaznych.

Spawanie MAG

Spawanie MAG (Metal Active Gas) polega na użyciu osłony gazów aktywnych. Podczas spawania wykorzystuje się drut proszkowy lub pełny. Proces spawania odbywa się wyłącznie z udziałem takich gazów jak dwutlenek węgla lub mieszanek zawierających tlen, dwutlenek węgla i argon.

Metodę MAG stosuje się do łączenia stali konstrukcyjnych niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych. Natomiast metodę MIG wykorzystuje się do spawania aluminium, magnezu, miedzi oraz innych metali nieżelaznych, a także ich stopów.

Jak przebiega spawanie z zastosowaniem spawarki MIG MAG?

Z uchwytu spawalniczego w sposób ciągły wysuwa się drut spawalniczy, który następnie topi się w łuku spawalniczym. Tak stopiony drut miesza się z materiałem spawalniczym, tworząc jeziorko spawalnicze. Kiedy łuk się przesunie, owo jeziorko spawalnicze krzepnie. W ten sposób powstaje złącze. Uchwyt spawalniczy doprowadza gaz osłonowy, który chroni roztopiony metal przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Ów gaz osłonowy ochładza również uchwyt spawalniczy.

Główne parametry spawarki MIG MAG

Jeśli właściwie dobierzesz parametry spawarki MIG MAG, sam proces spawania nie tylko przebiegnie bez zakłóceń, ale także pozwoli Ci uzyskać wysoką jakość spoiny.
Na co zatem powinieneś, zwrócić uwagę? Na pewno na:

  • zakres prądu spawania — ten parametr określa możliwości migomatu; dzięki niemu dowiesz się, jak grube materiały możesz spawać (przyjęto, że na każdy milimetr spawanego materiału potrzeba 30-40 A — zatem spawanie elementów o grubości 3-4 milimetrów będzie wymagać mocy urządzenia około 140-160 A),
  • zasilanie Spawarki MIG MAG — jeśli ze spawarki MIG MAG korzystasz amatorsko, wystarczy Ci zasilanie z sieci 230 V, natomiast gdy spawasz profesjonalnie, wybierz urządzenie zasilanie z sieci trójfazowej 3 × 400 V,
  • cykl pracy urządzenia — cykl pracy spawarki MIG MAG mówi o tym, ile procent czasu z 10 minut możesz spawać ciągiem, wykorzystując prąd o wybranym natężeniu.

Zalety i wady spawania metodą MIG MAG

Do zalet spawania metodą MIG MAG zalicza się wysoka wydajność spawania — jest ona znacznie wyższa niż w przypadku spawania elektrodami otulonymi. Technika MIG MAG jest również uniwersalna — zespawasz różne metale oraz ich stopy w dowolnych pozycjach. Ponadto spawanie MIG MAG można zautomatyzować i zmechanizować. Koszty materiałów spawalniczych są niższe o 20% w porównaniu do spawania elektrodami otulonymi. Spawając migomatem, uzyskujesz odpowiednią jakość spoiny.

Oczywiście spawanie MIG MAG ma także swoje wady. Powstała spoina bywa porowata i lubi się przyklejać, choć wiele zależy tu od umiejętności spawacza.

Spawarki MIG MAG wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu — w branży samochodowej, stoczniowej i budowlanej. Używa się ich do budowy rurociągów, zbiorników ciśnieniowych, jak również do budowy samochodów, statków, okrętów, konstrukcji stalowych i części maszyn przemysłowych. Spawanie MIG MAG stosuje się także w przypadku obróbki i łączenia blach. Jak więc widać, jest to metoda uniwersalna — idealna nie tylko dla profesjonalistów, ale i amatorów.

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://migomat.com.pl/migomat-spawarki-mig-mag