Dobiegł końca realizowany w Bytomiu przez prawie dwa lata program Ambasadorzy nieMożliwego będący jednym z elementów Programu Aktywności Lokalnej. 25 listopada w Beceku odbyła się ceremonia nadania tytułów Ambasadora nieMożliwego podsumowująca wspólnie spędzony czas.
- Przez ostatnie 2 lata, dzieci uczestniczące w Programie Aktywności Lokalnej dla Gminy Bytom, udowodniły zarówno nam dorosłym, jak i sobie samym, że tkwi w nich niesamowity potencjał. Przezwyciężyły trudności, odnalazły moc i rozwinęły skrzydła - po to, aby odkryć w sobie Ambasadora nieMożliwego. Zrodziła się niesamowita energia, która połączyła wielu życzliwych dorosłych wokół idei wspierania tych młodych osób - mówi Adrian Kowalski, prezes Fundacji Ulica.
Odczarować kompleksy, uwierzyć w siebie
To cele, które wyznaczyli sobie młodzi bytomianie w ramach programu Ambasadorzy nieMożliwego realizowanego przez 4Edu Sp. z o.o. w partnerstwie z gminą Bytom i Fundacją Pomocy Dzieciom „Ulica”.
Na program złożył się cykl zajęć adresowanych do młodych uczestników, które koordynował Adrian Kowalski, pionier streetworkingu w Polsce. W takich grupach warsztatowych jak: plastyczne, taneczne, muzyczne, teatralne, wokalne, fotograficzne, dziennikarskie, szycia i projektowania oraz medialno-społeczna łącznie wzięło udział 445 uczestników w wieku od 6 do18 lat wspieranych przez zespół ponad 30 trenerów i 50 wolontariuszy.
Przez cały czas trwania projektu realizowane było wsparcie indywidualne uczestników. Trenerzy w ramach zajęć pracowali w nurcie Terapii Skoncentrowanej naRozwiązaniach, prowadząc wsparcie pomocowe oraz metodami w tym nurcie, tj Kids Skills’, Dam radę czy Mission Impossible. Zrealizowano ponad 1300 godzin wsparcia indywidualnego, którym zostało objętych ponad 140 dzieci.
Akcje społeczne, działania streetworkingowe
Wśród ponad 20 zrealizowanych akcji o charakterze kulturalnym i społecznym, warto wymienić choć część z nich: akcję promującą adopcję zwierzaków z lokalnego schroniska, działania na terenie Śródmieścia związane z zachęcaniem ludzi mijanych na ulicy do uśmiechu, radości, poprzez wręczenie dobrych słów i afirmacji zawartych na własnoręcznie wykonanych gadżetach, a także liczne stepy plenerowe, pikniki integracyjne włączające lokalną społeczność.
O tym, na jaką skalę prowadzony był projekt świadczą liczby. - W ciągu 2 tysięcy godzin wsparcia indywidualnego i ponad 4 tysięcy godzin warsztatowych, wykorzystaliśmy 24 kg plasteliny, 90 litrów farby i 2,5 tysiąca kredek i mazaków - mówi z uśmiechem Nikola Tomska, koordynatorka projektu z Fundacji Pomocy Dzieciom Ulica.
Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, oś priorytetowa: IX. Włączenie społeczne, działanie: 9.1. Aktywna integracja, poddziałanie: 9.1.5. Programy aktywnej integracji osób i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym.