„Uliczne spacery. Między Bytomiem a Drohobyczem” - to kolejne wydarzenie wpisujące się obchody Roku Brunona Schulza, na które 26 listopada zaprosiła bytomską publiczność Fundacja w to mi graj.

Podczas trasy prowadzącej od Beceku, przez Plac Akademicki, Plac Sobieskiego, Plac Grunwaldzki do Skweru Spotkań, widzowie nie tylko poznali bytomskie zabytki i ich historię, ale także stali się częścią onirycznej, metafizycznej opowieści utkanej do słów Bruno Schulza.

Artyści na bytomskich ulicach

- To była niezwykła wycieczka między przeszłością, a teraźniejszością. Dotychczas ten niesamowity świat miał szansę wydarzyć się tylko na ulicy Krokodyli, w Sanatorium pod Klepsydrą, czy tuż przy Sklepach Cynamonowych, tym razem niespokojny duch Schulza opanował skwery i podcienie Bytomia - mówi Agnieszka Batóg, aktorka, animatorka, założycielka kolektywu teatralnego „Lufcik na korbkę”.

O część przewodnicką zadbali: scenarzystka Dominika Kobiela (Egzaltacja) i dyrektorka artystyczna Teatru, Agnieszka Batóg (Aberracja) oraz części teatralnej „Ulica marzeń” wg scenariusza Michała Łukowicza i w reżyserii Krzysztofa Bętkowskiego.

W spektaklu wystąpili: Agnieszka Dwojak, Katarzyna Brol, Piotr Myszczyszyn, Olaf Józefoski, Marcin Wiśniewski, Tomasz Krasicki, Magdalena Mentel, Kinga Szema, Zuzanna Molek, Mateusz Żydek. Za wizualne przygotowanie aktorów odpowiadali Julia Gorczyńska i Sandra Małczak.

Spektakl o miłości, nadziei i tęsknocie

Spacerowicze spotkali na swej drodze także przedwojenną Kluskareczkę i Bytomski Kolektyw Śpiewaczy pod wodzą Marleny Hermanowicz. Wydarzenie pełne było tańca, muzyki oraz ognia.

Pokaz ognia przy Skwerze Spotkania

- Tylko dzięki czytaniu opowiadań Bruno Schulza i projektom takim, jak „Uliczne spacery. Między Bytomiem a Drohobyczem” słowa tego wybitnego twórcy mają szansę pozostać żywe, podobnie jak migotliwi bohaterowie spektaklu „Ulica marzeń” - mówi Agnieszka Batóg.

Projekt „Uliczne spacery. Między Bytomiem a Drohobyczem” dofinansowany był z budżetu gminy Bytom.

Kolejne spotkanie z Teatrem Lufcik na Korbkę i ich „Baśniową Szkołą Teatru” już 3 grudnia w Beceku podczas Mikołajek oraz 9 grudnia w Pałacu w Miechowicach.