Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach poinformował o przyjęciu kandydatów chętnych do służby w policji w 2023 roku. Rekrutacja do służby odbędzie się w komendach miejskich i powiatowych Policji województwa śląskiego, Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz w Oddziale Prewencji Policji w Katowicach. Ponadto przyjęcie kandydatów odbędzie się w Samodzielnym Pododdziale Prewencji Policji w Bielsku-Białej i Częstochowie.
Przyjęcia kandydatów do służby w Policji dla garnizonu śląskiego w 2023 roku planowane są w następujących terminach:
- 27 lutego
- 5 maja
- 3 lipca
- 23 sierpnia
- 27 października
- 28 grudnia
Służbę w Policji może pełnić obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie lub średnie branżowe oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, a także dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych. Ponadto osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.
Spośród kandydatów preferuje się dodatkowymi punktami osoby posiadające następujące wykształcenie lub umiejętności:
- Wykształcenie wyższe co najmniej z tytułem zawodowym licencjata, inżyniera lub równorzędnym uzyskanym po ukończeniu studiów w zakresie informatyki, obejmujące kształceniem zagadnienia specjalistyczne takie jak: sztuczna inteligencja, inżynieria oprogramowania, języki programowania, bazy danych, programowanie aplikacji użytkowych, cyberbezpieczeństwo, inżynieria danych, inżynieria oprogramowania, telekomunikacja, teleinformatyka, inteligentne systemy, analiza ruchu sieciowego, zarządzanie sieciami komputerowymi oraz serwerami -10 punktów.
- Tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny -8 punktów.
- Tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny -7 punktów.
- Wykształcenie średnie, średnie branżowe (ukończenie liceum ogólnokształcącego, technikum lub branżowej szkoły II stopnia w klasie, w której były nauczane przedmioty dotyczące funkcjonowania Policji, dla których zostały opracowane w szkole programy nauczania włączone do szkolnego zestawu programów nauczania) -7 punktów.
- Posiadanie tytułu ratownika, ratownika medycznego albo pielęgniarki systemu w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym -6 punktów.
- Uprawnienia do wykonywania prac podwodnych określone w ustawie z dnia 17 października 2003 roku o wykonywaniu prac podwodnych -6 punktów.
- Certyfikaty poświadczające kursy i szkolenia z zakresu informatyki, teleinformatyki, oprogramowania, języków programowania, sieci teleinformatycznych, baz danych i systemów operacyjnych -6 punktów.
- Prawo jazdy kategorii „A”-5 punktów.
- Prawo jazdy kategorii „C”-5 punktów.
- Prawo jazdy kategorii „C+E”-5 punktów.
- Uprawnienia ratownika górskiego określone w ustawie z dnia 18 sierpnia 2011 roku o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich-5 punktów.
- Posiadanie uprawnień ratownika wodnego-5 punktów.
- Posiadanie uprawnień do prowadzenia jachtów żaglowych albo motorowych określone w rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki z dnia 9 kwietnia 2013 roku w sprawie uprawnień turystyki wodnej-5 punktów.
- Posiadanie uprawnień instruktora sportów walki (na przykład zapasy, judo, karate, boks), strzelectwa sportowego, ratownictwa wodnego, nurkowania oraz sportów motorowodnych-2 punkty.
- Dokument potwierdzający stopień znajomości języka obcego co najmniej na poziomie biegłości B2 – zgodnie z załącznikiem numer 13 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 12 stycznia 2022 roku w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji-4 punkty.
- Dokument potwierdzający stopień znajomości kolejnego języka obcego co najmniej na poziomie biegłości B2 – zgodnie z załącznikiem numer 13 wyżej wymienionego rozporządzenia-2 punkty.
Do rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego wymagane są następujące dokumenty:
- podanie o przyjęcie do służby
- wypełniony kwestionariusz osobowy kandydata do służby – część A i B
- kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe (oryginały do wglądu)
- kserokopie świadectw pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy, lub służby (oryginały do wglądu), jeżeli wcześniej kandydat do służby pozostawał w stosunku pracy lub służby
- kserokopia książeczki wojskowej, lub legitymacji służbowej żołnierza zawodowego (oryginał do wglądu) -dotyczy osób, wobec których przeprowadzono kwalifikację wojskową – uregulowany stosunek do służby wojskowej jest wymagany na dzień przyjęcia do służby w Policji
- kserokopia dowodu osobistego (oryginał do wglądu)
- kserokopia prawa jazdy (oryginał do wglądu), jeżeli kandydat posiada uprawnienia do kierowania pojazdem.
- wypełniona ankieta bezpieczeństwa osobowego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2010 roku o ochronie informacji niejawnych (składa się ją w terminie i miejscu wskazanym kandydatowi przez przedstawiciela komórki do spraw doboru lub przedstawiciela komórki do spraw ochrony informacji niejawnych).
Dokumenty składa się osobiście w komórkach kadrowych komend miejskich lub powiatowych Policji województwa śląskiego oraz w Wydziale Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach w godzinach urzędowania, lub wyłącznie w określonych terminach przez Wydział Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach za pośrednictwem operatora pocztowego.
Do dokumentów sporządzonych w języku obcym wymagane jest dołączenie ich uwierzytelnionego tłumaczenia na język polski. Druk kwestionariusza osobowego kandydata do służby oraz ankiety bezpieczeństwa osobowego można pobrać w miejscu składania dokumentów.
Dodatkowe informacje na temat rekrutacji oraz wymagane dokumenty w formie elektronicznej znajdują się pod tym adresem.